fbpx

Gençlik

Published on Ağustos 16th, 2017 | by Avrupa Forum 20

0

Young Struggle: Gençler HDK-A’ya

Gençlik örgütü Young Struggle, Cuma günü, 18 Ağustos tarihinde gerçekleştirilecek olan, Halkların Demokratik Kongresi – Avrupa (HDK-A) Gençlik Meclisi Girişim Toplantısı öncesi, “Gençlerin HDK’ye, HDK’nin gençlere ihtiyacı var” başlığıyla, geniş çaplı bir açıklama yaptı.

AF (Köln)

Gençlik örgütü Young Struggle tarafından yayınlanan yazının tam metni şöyle:

Gençlerin HDK’ye, HDK’nin gençlere ihtiyacı var – Young Struggle
4 Şubat’ta topladığı kongreyle Avrupa’daki Türkiye ve Kürdistanlı göçmen emekçi sol hareketi yeni bir mücadele odağına kavuştu. HDK-A hangi ihtiyacın ürünü olduğu, ne anlama geldiği, nasıl işlemesi gerektiği üzerine kongre öncesi çokça yazılıp çizilmişti, kongre anında tartışıldı ve Avrupa meclisine ve YK’ya perspektif olarak sunuldu.
Bu perspektiflerden biri HDK-A tüzüğünde de ön görülen HDK-A gençlik meclisinin kuruluşuydu. Nitekim, meclisin oluşumundan sonra gençlik meclisi inşası üzerine tartışmalar başladı.
HDK’nin gençlik iradesinin inşası hem göçmen genç kitleler açısından, hem de HDK-Avrupa’nın gelişimi açısından kritik bir noktada duruyor. HDK Avrupa’nın gelişmesi gençlik iradesinin gelişmesine sıkı sıkıya bağlı.
Avrupa göçmen genç kitleler açısından değerlendirdiğimizde onların nesnel örgütlülük ihtiyaçları bakımından önemli olduğunu görebiliyoruz. Ciddi bir şekilde liberalizmden ve örgütsüzlükten etkinlenmiş, yaşadıkları Avrupa toplumlarının çelişkilerini içinde taşıyan; ama Türkiye, Kürdistan ve Ortadoğu’daki gelişmelere de sıkı sıkıya bağlı bir kitle var. Yurtsever gençlik örgütlerinden demokratik zeminde politika yapan gençlik kitle örgütlerine veya sosyalist gençlik örgütleri bu kitleye ulaşmakta zorluk çekiyor. Daha esnek, birleştirici, ama bir o kadar da örgütleyici bir örgütsel formülasyon ihtiyacı var. 7 Haziran çalışması ve anı aslında aynı zamanda gençlik meclislerinin ihtiyacına da dikkat çekiyordu. Binlerce Türk vatandaşı genç Avrupa’dan HDP’ye oy verdi, vatandaş olmayanlarla birlikte binlercesi farklı biçimlerde seçim çalışmalarına katıldı. Aynısı referandum çalışması içinde geçerli. Bu gençlik kitlesinin örgütlenmesi için gerekli formülasyon HDK-A Gençlik Meclisi’dir.
Diğer tarafta HDK-Avrupa’nın kendi gelişimi açısından gençlik meclisine ihtiyacı var. HDK-Avrupa, Türkiye ve Kürdistan’daki gelişmeleri yerli sorunlarla birleştirdiği ölçüde gelişebileceğinin altını çizmişti. Göçmenlerin demokratik taleplerinden, yerli kadın hareketinin taleplerine, antiemperyalist ve antimilitarist gündemlerden ırkçılık ve faşizme karşı geliştirilen tepkileri kendi mücadele konusu yaptığı ölçüde yerelleşebilir ve sonuçta var olabilir. Yerli örgüt, parti, sivil toplum örgütleri, platformlar içinde yer alan ve kendi yaşadıkları ve büyüdükleri toplumun sorunlarını içinde taşıyan, yani Avrupa toplumunun bugününün tam ortasında olan gençlerdir. HDK Gençlik Meclisi’nin inşası ilerledikçe, yani HDK içinde gençlik iradesi güçlendikçe ve genç bireyler ve kurumlar dahil edildikçe HDK Avrupa yerli gündemlerin ve mücadelelerin tam ortasında konumlanabilir.
Gençlik iradesini geliştirecek güçler başta Avrupa Meclisi gelmek üzere ülke ve kent meclisleri içinde yer alan gençlerdir. Yereldeki genç bireyleri kapsayacak şekilde gençlik toplantılarını örgütleyerek bu meclislerin oluşumu için nicelik ve nitelik açısından güçlü bir zemin oluşturabiliriz.
Kuşkusuz HDK Gençlik Meclisi’nin kendi örgütsel hedeflerinin gerçekleştirilmesi politik müdahalesine bağlı. Özellikle Türkiye/Kürdistan ve Avrupa gündemlerini birleştiren kampanyalar tarzında çalışmalar HDK’nin etki gücünü arttıracak ve geniş göçmen genç kitlelerle buluşmamızı sağlayacak. Özellikle iki gündem kuruluş sürecinde örgütleyici bir rol oynayabilir. Birincisi, başta Almanya gelmek üzere Avrupa ülkelerinin faşist Türk Devleti’yle ilişkilerini, silah ticareti ve militarist desteği açığa çıkaracak ve ikincisi Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin Nuriye ve Semih’le ilgili verdiği skandal karar somutunda insan hakları sorunundaki iki yüzlülüğünü açığa çıkartan çalışmalar olabilir. Yerli gündemler olarak seçim sürecinde faşist partilerin gelişimi öne çıkıyor.
Türkiye ve Kürdistan’da yürütülen politik özgürlükler mücadelesine ilgi duyan, Avrupa’da ırkçılık, emperyalist savaş ve militarizme karşı mücadele edenlere sempatiyle bakan, ama kendini mevcut örgütlerde göremeyen bir gençlik kitlesine ulaşmanın aracı olarak HDK Avrupa Gençliği inşa edilmeyi bekliyor.

 

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑