2..." /> Yolu yok, mahşere kalmayacak Sivas - Hilmi Toy

Türkiye

Published on Temmuz 2nd, 2020 | by Avrupa Forum 5

0

Yolu yok, mahşere kalmayacak Sivas – Hilmi Toy

“Gün tutuşur canım, gece tutuşur, Sivas ellerinde Canlar tutuşur”
2 Temmuz ve 1993. 2 Temmuz ve sesini yitiren bir şehir. 2 Temmuz ve sesini yakan bir şehir. 2 Temmuz ve sesi Yakılan bir şehir. 2 Temmuz ve sesine sahip çıkmayan bir şehir. 2 Temmuz ve yanan bir şehir. 2 Temmuz ve çığlığı duyulmayan bir şehir. 2 Temmuz ve bir ülkenin aydın birikiminin, Aydınlanma hareketinin, aydın yüzünün toplandığı bir şehir. 2 Temmuz ve “bir olalım, diri olalım, can olalım” diyenlerin diri diri yakıldığı bir şehir.2 Temmuz ve bir inancın yakıldığı bir şehir.

2 Temmuz ve Çiller, “Çok şükür otel dışındaki vatandaşlarımız zarar görmemiştir” dediği için. 2 Temmuz ve Demirel, “Olay münferittir. Ağır tahrik var. Bu tahrik sonucu halk galeyana gelmiştir. Olayları çok yakından izledim. Güvenlik kuvvetleri ellerinden geleni yapmışlardır. Ortada, halkla halkın çatışması yoktur. Halkla güvenlik kuvvetlerinin çatışması yoktur. Karşılıklı gruplar arasında çatışma yoktur. Bir otelin yakılmasından dolayı can kaybı vardır” dedi. 2 Temmuz ve Erdal İnönü, “Olaylara geç müdahale edilmesinde Cumhurbaşkanı Demirel, Başbakan Çiller ve Genelkurmay Başkanı Doğan Güreş’in de benim kadar sorumluluğu var” dedi. 2 Temmuz ve Doğan Güreş, 2 Temmuz ve Dönemin İçişleri Bakanı Mehmet Gazioğlu, “Aziz Nesin’in halkın inançlarına karşı bilinen tahrikleriyle halk galeyana gelerek tepki göstermiştir” dedi. 2 Temmuz ve dönemin popüler İslamcı yazarı Fehmi Koru, “Komik hikayelere imza atan yazar Aziz Nesin, bu defa izleri uzun yıllar kalacak bir trajedinin kahramanı oldu. Sivas’ta ilk elde 35 kişinin ölümü, çok sayıda kişinin de yaralanmasıyla sonuçlanan arbede, onun merkezinde bulunduğu yoğun tahriklerle meydana geldi” dedi. 2 Temmuz ve dönemin Sivas Belediye Başkanı, bugün Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, “Sivaslılar, gazanız mübarek olsun” dedi. 2 Temmuz ve, ve, ve mahkeme kararı, ve zaman aşımı: “karar hayırlı olsun” açıklaması. 2 Temmuz Ve, ve, ve… Kimler ne demedi, neler yazmadı ki. Kim ne derse desin, kim ne yazarsa yazsın, son söz henüz söylenmedi… 

2 Temmuz ve ölenlerin ardından Şiirler yazıldı. Ölenlerin ardından türküler söylendi. Ölenlerin ardından ağıtlar yakıldı. Türkülerle gömüldü ölenler. Külleri göğe savruldu ölenlerin. Rüzgar aldı küllerini. “Birimize bir şey olursa ne yaparız?”  dediler …”Kalanlar gidenler için şiirler yazar” demişti o gün, o an Metin Altıok.

27 yıldır hala şiirler yazılıyor, türküler söyleniyor unutmamak ve unutturmamak adına. “Çıkalım dağlar başına, sen Sivas’ı seyret yar, ben de seni…”

2 Temmuz ve bir insanlığın yakıldığı şehir. 2 Temmuz ve türküsü, şiiri, öyküsü, fotoğrafı, kalemi, semahı, yakıldı memlekette.Sen yandın, ben yandım, biz yandık, ama hala aydınlanmadı bu karanlık dünya, dağılmadı bu memleketin üstündeki kara bulut, bu kara duman bu şehrin üstünden gitmedi kara yere gidesice. Madımak nedir diye sorarsalar, Madımak ne bir çiçek, ne bir ot, ne de bir otel adı. Madımak bir utanç abidesi, Madımak bir Utanç Müzesi denir, denmeli vicdanlara. Ve mahşere kalmamalı davası Sivas’ın. 

Bilinmeli ki, 2 Temmuz dünde değil. 2 Temmuz aynı zamanda bu günde. 2 Temmuz Dersim’den geldi, 2 Temmuz Maraş’tan geldi, 2 Temmuz Çorum’dan geldi. 2 Temmuz Gazi’de, 2 Temmuz Gezi’de ve Roboski’de ve daha daha, daha nerelerde…2 Temmuz dün olduğu kadar bugün. 2 Temmuz bugün olduğu kadar yarın.

Ama yolu yok, başka amanı yok, yangın yeri iken yüreklerimiz, bu dava mahşere kalmayacak. Unutmak yok, unutturmakta. 2 Temmuz bir kara gün bu dünyada her dilde, takvimlerin her birinde.2 Temmuz bir yüzleşme ve hesaplaşma günü her dönüp geldiğinde tarihin.

27 yıl önceydi bugün. Bir kent sesini yitirdi. Bir kent ateşten semah kurdu. Bir kent susturuldu. Bir inanç ateşe verildi. Aydınlar yakıldı, aydınlanmaydı yakılan. Halkların ışığı karanlıklarla kapatıldı. 27 yıl önceydi bugün. Halkların ozanları yakıldı. Sazı yakıldı, sözü yakıldı, sesi yakıldı. Nesimi Çimen, Muhlis Akarsu, Asım Bezirci, Metin Altıok, Asaf Koçak, Edibe Sulari gibi…

“Bu kaçıncı ölmem hain! Pirsultan ölür dirilir” diyerek Canlar semaha durdu ateşte, canımız yakıldı, vicdanlar kanatıldı. 27 yıl önceydi bugün. Yüreği yangın yeri bir şehir, yürekleri yangın yerinde bir halk. Unutulmaz elbet, unutturulamaz hiçbir zaman. “Her sabahın bir sahibi var, sorarlar birgün, sorarlar…” dediği gibi ozanın.

Bugün 2 Temmuz… “Giderayak işlerim var bitirilecek, giderayak,Ceylanı kurtardım avcının elindenama daha baygın yatar ayılamadı.Kopardım portakalı dalından ama kabuğu soyulamadı. Oldum yıldızlarla haşır neşir ama sayısı bir tamam sayılamadı. Kuyudan çektim suyu ama bardaklara konulamadı. Güller dizildi tepsiye ama taştan fincan oyulamadı. Sevdalara doyulamadı. Giderayak işlerim var bitirilecek, giderayak” dediği gibi Nâzım Hikmet’in.

Tags: , , , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑