fbpx

İspanya

Published on Haziran 23rd, 2020 | by Avrupa Forum 1

0

İspanya’da yolsuzlukla suçlanan eski kralın maaşı kesildi

Parlamenter monarşi ile yönetilen İspanya’da art arda yolsuzluk skandallarıyla güven ve imaj kaybı yaşayan Kraliyet ailesinde yolsuzlukla suçlanan baba kral Juan Carlos’un devlet bütçesinden aldığı maaş kesildi.

Kraliyet ailesi, 2019 ve 2020 ilk çeyreğine ait gelir ve gider hesaplarını kamuoyuyla paylaştı. 

Kral 6. Felipe’nin, babası Juan Carlos ile ilgili 15 Mart’ta aldığı reddi miras ve maaş kesintisi kararının hemen uygulamaya konduğu ve eski kralın yıl sonuna kadar alması gereken 161 bin 36 avroluk maaşın kaldırıldığı bildirildi. 

Tahtını 2014’te oğlu 6. Felipe’ye bırakan 82 yaşındaki Juan Carlos kral unvanını korumaya devam ediyor. Eski Kral bu zamana kadar devlet bütçesinden yıllık 198 bin 845 avro maaş alıyordu.

Hızlı tren projesinden 100 milyon avro almakla suçlanıyor

Juan Carlos, 2012’de İspanyol konsorsiyumu tarafından kazanılan Mekke-Medine hızlı tren projesi ihalesinden 100 milyon avro komisyon almakla suçlanıyor.

Aldığı komisyonun 65 milyon avrosunu arkadaşı Corinna zu-Sayn-Wittgenstein’a bağışladığı ve bunu Panamalı vakıf aracılığıyla İsviçre bankalarındaki bir hesaba göndererek yaptığı iddia edilen Juan Carlos hakkında İsviçre’nin ardından İspanyol mahkemesinde de soruşturma başlatılmıştı.

Juan Carlos ile ilgili söz konusu iddialar hakkında iki kez mecliste soruşturma komisyonu kurma girişiminde bulunulsa da, koalisyon hükümetinin büyük ortağı Sosyalist İşçi Partisi (PSOE) ile ana muhalefetteki Halk Partisinin (PP) oylarıyla bu teklifler reddedilmişti.

Son yıllarda yolsuzluk iddialarıyla sarsılan İspanya’da kraliyet ailesinde, Kral 6. Felipe’nin eniştesi İnaki Urdangarin de, vergi kaçırmak ve mali usulsüzlük suçlamalarıyla görülen davadan, 2018’de 5 yıl 10 ay hapis cezası alarak cezaevine girmişti.

Tahtı bırakmıştı

Kraliyet ailesi üyelerine yönelik yolsuzluk suçlamaları İspanya’da zaman zaman rejim tartışmaları yaratsa da ülkedeki mevcut siyasi yapıda en büyük iki siyasi parti olan PSOE ve PP’nin kraliyet ailesine bağlılığı bu tartışmaların büyümesini engelliyor. 

İspanya’da 39 yıl (1975-2014) boyunca devlet başkanı olan ve diktatör Franco’nun ardından demokrasiye geçişin önünü açan biri olarak bilinen 82 yaşındaki eski Kral Juan Carlos, 18 Haziran 2014’te tahtını oğlu Felipe’ye bırakmış ve ardından 2 Haziran 2019’da kraliyet ailesi içindeki tüm resmi sorumluluklarını sona erdirdiğini duyurmuştu.

+49 – MADRİD

Tags: , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑