fbpx

Bilim & Teknik

Published on Ağustos 23rd, 2020 | by Avrupa Forum 2

0

Yapay zekayı insan beynine bağlayabilecek çığır açan malzeme !

Bilim insanları, insan beynini yapay zekayla birleştirmede kullanılabileceğini iddia ettikleri çığır açan bir biyo-sentetik malzeme keşfetti.

Anthony Cuthbertson

American Chemical Society’nin Güz 2020 sanal fuarında sunulan yeni buluş, yarı-insan yarı-robot “sayborg” varlıkların yaratılması için elektroniğin vücutla entegresyonuna yönelik büyük bir adım niteliğinde.

Altın, silikon ve çelik gibi geleneksel maddelerin vücuda naklinin yaralara yol açması sebebiyle elektroniğin insan dokusuna bağlanması ciddi zorluklar içeriyor. Yaralar sadece dokusal hasara neden olmakla kalmıyor, aynı zamanda bilgisayarla kas veya beyin dokusu arasındaki elektrik sinyallerini de kesintiye uğratıyor.

Delaware Üniversitesi araştırmacıları, bir dizi polimer türünü denedikten sonra bu sorunu aşmayı başardı.Araştırmayı yöneten Dr. David Martin, “Bu Projeyi yapma fikri katı organik mikroelektrotları beyne bağlamaya çalışırken aklımıza geldi. İyi çalışmıyordu, çünkü beyin organik, tuzlu ve canlı materyallerden oluşuyor” dedi. “Biz de daha iyi bir yol olmalı diye düşündük. İşe, biyolojik olmayan cihazlarda kullanılan eşlenik polimer gibi organik elektronik malzemeleri ele alarak başladık. Sonunda kimyasal açıdan istikrarlı bir örneği bulduk. Bu örnek aynı zamanda, elektronik ekranlar için antistatik kaplama olarak satılan ticari bir ürün.”

Pedot olarak bilinen bu polimer, elektronik donanımlar ve insan dokusu arasında yaraya neden olmadan arayüz kurmak için gereken tüm özelliklere sahip ve tıbbi implantların performansını da önemli ölçüde artırıyor.

Kısa süre önce çok yönlü Pedot polimerinin, gözenekli malzemelere nüfuz etme ve elektriği iletme kabiliyeti sebebiyle standart ev tuğlalarını enerji depolama ünitelerine dönüştürme yeteneğine de sahip olduğu keşfedilmişti. 

En son araştırmada yaralanma sonrası kan damarı büyümesini uyaran ve vücuttaki tümör büyümesinin erken aşamalarını tespit etmede yaralanılabilecek olan antikorlu ince bir Pedot tabakası kullanıldı.

Pedot polimerleri beyin veya sinir sistemi bozukluklarını algılamaya veya tedavi etmeye yardımcı olmak için kullanılabilirken, çeşitli versiyonları da teoride peptitleri, antikorlari ve DNA’yı birbirine bağlayabiliyor.

Dr. Martin, “En sevdiğiniz biyomolekülü söyleyin. Prensip olarak, ilginizi çekebilecek herhangi bir biyofonksiyonel gruba sahip bir pedot tabakası yapabilirsiniz” dedi.

Araştırmacılar, bağımlılık davranışlarında rol oynayan dopamini içeren bir polimer de yaptı.

Halihazırda birçok şirket ve araştırma enstitüsü beyni bilgisayara bağlayacak teknoloji üzerinde çalışıyor. Muhtemelen aralarında ticari bir ürün sunmaya en yakın olanı Elon Musk’ın Neuralink şirketi.

Girişimin, bu ayın sonuna kadar, gelecekte USB-C kablosuyla beyne “tam bant genişliğinde veri aktarımı” sağlayabilecek beyin çiplerine dair daha çok ayrıntı paylaşması bekleniyor.

Neuralink teknolojisine dair bir dizi iddia öne süren Musk, bu yıl söz konusu teknolojinin “işitme aralığını normal frekansların ötesine taşıyabileceğini” ve hatta doğrudan beyne müzik yayını sağlayabileceğini söylemişti.

Musk’a göre bu tür teknolojiler, insanların gelişmiş yapay zekayla rekabeti açısından önem taşıyor. Musk geçen ay, insanların gelecek 5 yıl içinde yapay zekanın gerisinde kalması riskine dair uyarıda bulunmuştu.

Kaynak: Independent Türkçe; çeviren: Kerim Çelik

Tags: , , , , , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑