fbpx

Avusturya

Published on Eylül 23rd, 2019 | by Avrupa Forum 20

0

Wörgl ve İnnsbruck’ta Halk Toplantıları gerçekleştirildi

Avusturya’da ATİGF`e bağlı Wörgl ve İnnsbruck Derneklerinin hafta sonu düzenlediği etkinliklerde AGEB (Avrupa Göçmen Emekçiler Birliği) tarafından „Dünya, Avrupa ve Türkiye`de güncel politik gelişmelerin analizi ve sürecin devrimci görevleri“ konulu halkla söyleşiler gerçekleştirildi.

WÖRGL: Demokratik Göçmenler Derneği tarafından Cumartesi günü düzenlenen “Anadolu ve Mezopotamya Mutfağı“ lezzetlerinin kolektif emekle yapılarak sergilendiği bir fest yapıldı.
200 ü aşkın kitlenin gün boyunca geldiği etkinlikte saat 16.00 civarında ATİGF tarafından kitleyi selamlayan bir konuşma gerçekleştirildi.

Etkinliğe konuşmacı olarak davet edilen AGEB adına Mahmut Özkan tarafından, Dünya Ortadoğu, Türkiye, Kürdistan ve Avrupa`da son yaşanan sürece dair genel bir değerlendirme yapıldı. 100 civarında kitlenin dinlediği etkinlikte, yapılan değerlendirmeler ardından dinleyici kitleden gelen sorulara cevaplar verildi. Etkinliğe davet edilen yazar, pedagog Metin Ayçiçek`in  ise sağlık sorunlarından kaynaklı etkinliğe katılamadığı belirtilerek, kitleye selamları iletildi. Avusturya Rote Hilfe ( Kızıl Yardım) örgütü temsilcisi de etkinlikte ırkçılığa, baskı yasalarına ve polisin devrimci kurumlar üzerindeki baskı ve tutuklama uygulamalarını teşhir eden ve Kızıl yardım örgütünü tanıtan kısa bir konuşma gerçekleştirdi.

Etkinlik, akşam saatlerinde Dernek lokalinde, Rojova`lı bir Kürt sanatçının seslendirdiği ve kitlenin eşlik ettiği kürtçe, türkçe halk türküleri ve sohbetlerle keyifli bir biçimde devam etti.

İNNSBRUCK: Pazar günü Demokratik Göçmenler Derneği lokalinde, AGEB ve ATİGF tarafından 30 civarında dinleyicinin katıldığı ,2 saat süren bir söyleşi gerçekleştirildi.
ATİGF temsilcisinin kısa konuşması ve kitleyi selamlaması ardından, AGEB temsilcisi tarafından ilk bölümü 45 dakika süren bir sunum gerçekleştirildi.

AGEB adına yapılan sunumda; “Sınıflı toplumların ortaya çıkışı, emek sermaye çelişkisi, cinsiyet ayrımcılığı, emperyalist-kapitalist sömürü sistemi, emperyalistler arası çelişkiler ve bölgesel paylaşım savaşları, ekoloji ve çevre sorunu, ezilen milliyetler bağlamında işgal altında olan suriye-Rojova topraklarında Kürt Ulusal hareketinin kazanımları ve tehlikeler, faşist Türk devletinin işgal ve güvenli bölge projesi, HDP belediyelerine yönelik saldırı ve Kayyum gaspları, Türk hakim sınıflarının yıpranan AKP iktidarı karşısında yeni arayışları, faşist CHP nin yedeğine düşen reformist solun düzen içi politikaları, Seçimler yoluyla düzen değişikliği ve iyileşme, ‘demokratikleşme’ gibi boş beklentiler, tarihte zorun rolü,  devrimci alternatifler, Proletaryanın ve emekçi sınıfların örgütlenmesi meselesi, Diyalektik tarihsel materyalizmin ışığında sınıf mücadeleleri tarihi, sosyalizmden geri dönüşler, UKH in sorunları, Avrupada ırkçılık, enternasyonalizm ve devrimci kuvvetlerin birlikte çalışması, devrimci saflarda reformist, uzlaşmacı tasfiyeci düşünsel tehlikeler ve pratikler “ konuları bağlamında gerçekleşen sunum ilgiyle ve dikkatle dinlendi.

Etkinliğe katılan ADHF temsilcileri de sunum ardından konular bağlamında görüşlerini dile getiren bir konuşma gerçekleştirdiler. Kitleden gelen sorulara yönelik aydınlatıcı cevapların verilmesiyle söyleşi sonlandırıldı.
ATİGF temsilcisi ve Dernek Yönetim Kurulu önümüzdeki dönem yapacakları çalışmalara dair bilgilendirme amaçlı faaliyetl takvimini duyurarak başarılı ve öğretici bir etkinlik gerçekleşti.

AHM- Tirol

22-09-2019

Tags: , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑