fbpx

Fransa

Published on Ağustos 23rd, 2019 | by Avrupa Forum 1

0

‘Türkiye’nin Kıbrıs’taki ihlallerini tolere etmeyeceğiz’

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis düzenledikleri ortak basın toplantısında ‘Türkiye’nin Kıbrıs’taki ihlallerini tolere etmeyeceğiz’ dedi.

Yunanistan Başbakanı Miçotakis, Paris’te Fransa Cumhurbaşkanı Macron ile Elysee Sarayı’nda bir araya geldi. Macron, görüşme öncesi düzenledikleri ortak basın açıklamasında Miçotakis ile AB ve Yunanistan’ı ilgilendiren pek çok konuyu ele alacaklarını dile getirdi.

Macron, “Elysee Sarayı’nda Ayrıca Doğu Akdeniz’deki gerginliği de konuşacağız. Türkiye’nin son girişimini uluslararası hukuka aykırı buluyoruz. Bu konuda Yunanistan, AB ve Fransa olarak tam bir koordinasyon içindeyiz. Ve sorunun çözümü için bu konuda koordineli kalmaya devam edeceğiz” dedi.

“Fransa, Türkiye’nin Kıbrıs’taki ihlallerini tolere etmeyecek” diyen Macron ayrıca “Zayıflık göstermeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

“AB RUMLARI KORUMASIZ BIRAKMAYACAK”

Miçotakis ise daha sonra Yunan basınına yaptığı açıklamada, “AB’nin Kıbrıslı Rumları korumasız bırakmayacağını” söyledi. Yunan lider Le Figaro gazetesine verdiği demeçte, Fransız Total gibi Avrupalı petrol şirketlerinin Akdeniz’de çalışmalarının bölgede bir anlamda savunma kalkanı görevi göreceği görüşünü dile getirdi. Miçotakis, “Bu durum bölgenin istikrarı ve güvenliğinin sağlanmasına katkıda bulunacaktır” diye konuştu.

ERDOĞAN: TÜRKİYE DOĞU AKDENİZ’DE ARAMA FAALİYETLERİNE DEVAM EDECEK

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise dün Doğu Akdeniz’deki hidrokarbon arama faaliyetlerine ilişkin, “Doğu Akdeniz’de ne Türkiye’yi ne de Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetini yok sayan hiçbir proje hayata geçirilemez” diyerek Rum yönetimine uyarıda bulunmuştu.

Erdoğan, çalışma ziyareti için Ankara’da bulunan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Başbakanı Ersin Tatar’ı kabulü sırasında yaptığı konuşmada, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de arama çalışmalarına devam edeceğinin altını çizerek, “Kendi haklarımızı nasıl savunuyorsak, Kıbrıs Türklerinin de adadaki ve bölgedeki çıkarlarını, aynı kararlılıkla savunmaya devam edeceğiz. Kıbrıs’taki sorunun ortaya çıkışı da bugüne kadar gelişi de tamamen Rumların uzlaşmaz tavırlarından kaynaklanmaktadır” demişti. Kaynak: Euronews

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑