fbpx

Genel

Published on Ağustos 3rd, 2020 | by Avrupa Forum 1

0

SYKP Üyesi Mustafa Çokbilir Korona dolayısıyla hayatını yitirdi

Moskova yakınlarındaki Nijniy Novgorod şehrinde yaşamını sürdüren Mustafa Çokbilir koronavirüs sebebiyle yoğun bakımda olduğu hastanede bu sabah yaşamını yitirdi.

Çokbilir geçirdiği ağır gribin ardından düzelememiş ve korona testinin pozitif çıkmasıyla yoğun bakıma kaldırılmıştı. Böbreklerinde daha önceden sorun yaşayan Çokbilir virüsü yenmeyi başaramayarak hayata güzlerini yumdu.

Antepli olan Mustafa Çokbilir, liseli yıllarında Dev-Lis çalışmasıyla birlikte devrimci mücadeleye katıldı. THKO MB saflarında yer alan Çokbilir TKEP kurucu üyelerinden ve ilk MK grubundandı.

Sosyalizm yürüyüşünü SYKP’de sürdüren Çokbilir aynı zamanda Ressam ve heykeltıraştı. İzmir ve Antalya’da siyasi çalışmalara katılan ve hayatını sürdürdüren Mustafa Çokbilir Moskova yakınlarındaki Nijniy Novgorod şehrinde yaşıyordu.

Ressam Mustafa Çokbilir “Çokbilir Sanat Atolyesi” adı altında sürdürdüğü çalışmalarını Rusya ve Avrupa’nın pek çok şehrinde sergilemişti ve Pandemi dolayısıyla ertelenmiş yeni sergi planlamaları mevcuttu.

Çokbilir’in resimerinden kimileri…

Tags: , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑