fbpx

Almanya

Published on Ekim 4th, 2020 | by Avrupa Forum 2

0

Stuttgart: Hannes Rockenbauch; hem sosyal hem ekolojik – Zeki Yaş

8 Ekim´de Stuttgart, 8 yıllığına kenti yönetecek Belediye Başkanı´nı seçecek. Adaylardan biri de, kendini “ partiler üstü bir aday “ olarak tanımlayan, 40 yaşında olmasına rağmen, yine kendi tabiriyle 15 yaşından bu yana Stuttgart´ta sosyal, ekolojik ve politik mücadelenin içerisinde olan mimar ve şehir planlamacısı Hannes Rockenbauch.

Bu, Rockenbauch´un ikinci kez adaylığı.. Dünya genelinde kent hakkı mücadelesinin sürekliliği içerisinde en ileri örneklerinden biri olan Stuttgart 21 projesi karşıtı mücadelenin her aşamasında en başından beri yer alması, eylemci ve eleştirel kişiliği, Rockenbauch’a 2012’deki seçimlerde yüzde 10.4 oranında oy getirmiş.

Mensubu olduğu, yine partiler üstü olan SÖS (Stuttgart Ökologisch Sozial) ile birlikte, SÖS-Die Linke-Plus listesinden oluşan ittifak da Belediye Meclisinde üçüncü büyük grup konumunda. Bu ittifak seçimlerde Rockenbauch’u destekliyor. Örneğin Die Linke kendi adayıyla seçimlere girmiyor.

Rockenbauch´u diğer adaylardan farklı kılan, hazırladığı seçim programının içeriği olduğu kadar, kampanyasını diğer adaylardan farklı olarak sokakta yürütmesi. Stuttgart onu sadece seçim afişlerinden tanımıyor. Onu, kah Friday For Future tarafından düzenlenen İklim Grevi eylemlerinde, kah 10 yılı aşkın süredir her Pazartesi yapılan Stuttgart 21 karşıtı Montagsdemo’da ateşli konuşmalar yaparken, kah Stuttgart´ın herhangi bir parkında yaptığı halk toplantılarında programını sabırla açıklarken görebilmek mümkün.

Model Kent: Stuttgart

Stuttgart’ı çok iyi tanıyan, yıllardır yerel siyasetin içerisinde yer alan Rockenbauch, nasıl bir Belediye Başkanı olacağını açık bir şekilde ortaya koymuş seçim programında. Programı elinize aldığınızda, ekolojik sorunlardan, herkes için ücretsiz toplu taşımacılığa, kira fiyatlarından, sağlık hizmetlerine, oradan ayrımsız katılımcı belediyeciliğe kadar birçok konuyla karşılaşıyorsunuz.

Rockenbauch bütün bunların vaad ya da ütopya değil, mümkün olduğunu ileri sürüyor. Stuttgart´ı 2030´a kadar, otomobillerin caddeleri işgal etmediği, iklim anlaşmalarıyla uyumlu, kimliği, dini, cinsel tercihi ne olursa olsun Stuttgartlıların kentin yönetimine demokratik bir çevcevede katılacağı bir model kent haline getirebileceğini söylüyor.

Mesele de burada başlıyor zaten. Çünkü, Rockenbauch’un çizdiği bu kent suretinin karşısında, daha gerilere gitmeden bir dönüm noktasından bahsedersek eğer, Stuttgart 21 projesiyle, çeyrek asırdan daha fazla süredir sermayenin ihtiyaçları doğrultusunda biçimlendirilen bir kent sureti var.

Sermaye, kendi suretinde bir Stuttgart istiyor: 21. yüzyılın Almanyası’nın vizyon kenti olacak bir Stuttgart… Bir dünya kenti olarak küresel imgelerin hayat bulacağı, küresel sermaye aktörlerinin yöneleceği, kentin ve toplumsal ilişkilerin soylulaştırıldığı bir Stuttgart…. Sermaye ve güç odakları 26 yıldan bu yana kentin çehresini bu plan doğrultusunda değiştiriyor.

Ama Stuttgart 21 Projesiyle birlikte kent mekanının metalaştırılması, Stuttgart´ı kentsel, ekolojik, politik, sosyal, kültürel olguların birbirinin içine geçmesiyle sorunlar yumağı haline getirdi.

Stuttgart´ın herhangi bir yüksek yerinden kenti fotoğraflamaya kalkarsanız, kadrajınıza muhakkak birkaç vinç, inşaat halindeki yapılar girer. Kentin havası Almanya´nın en kötüleri arasında. Trafik katlanılmaz noktaya gelmiş. Kentin dokusundan, “Burası Stuttgart“ denebilecek ayırıcı bir özellikten bahsetmek mümkün değil. İçinde finans ve iş merkezlerinin, şehrin göbeğinden geçen otoyolların, otellerin, küresel tüketim kültürüne eklemlenmiş üst ve orta sınıflar için izole mekanların bulunduğu, artan emlak fiyatları nedeniyle alt sınıfların bu parıltılı sahne düzeninin dışına atıldığı bir kent haline geldi Stuttgart.

Baska bir Stuttgart mümkün

Peki bu sahne düzeni nasıl bir kentin üzerinde kuruluyor ve bunu tersine çevirmek nasıl mümkün?

Stuttgart, 635 bin nüfusuyla, Almanya’nın ekonomik yükünü çeken Baden Württemberg eyaletinin başkenti. Mercedes dolayımıyla Otomobil sektörünün kalbi Stuttgart’ta atıyor denebilir. Ayrıca buna Bosch’u, Porsche’yi, Allianz’ı ekleyebiliriz. Bu anlamıyla da sermayenin olduğu kadar emeğin de kenti Stuttgart.

Kapitalist sistem içerisindeki konumu ve rolü göz önünde tutulduğunda, sermayenin ve güç odaklarının Stuttgart’ı kendi suretlerinde bir “dünya kenti“ olarak istemelerinde tuhaflık yok.

Rockenbauch “başka bir Stuttgart “ sureti sunuyor kentin yaşayanlarına: ekolojik, sosyal ve demokratik ilkelerle, birlikte yönetilebilecek bir kent…

Bu anlamıyla Rockenbauch, adaylar arasında, sermayenin kent rejimi mantığının dışına çıkarak bunu yapabilecek en uygun aday bana göre. Mercedes’e, Bosch’a, diğer güç odaklarına, eyaletin muhafazakar yapısına rağmen, bunu başarabilmesi mümkün mü? Evet, mümkün. Çünkü Stuttgart sadece ekonomik gücüyle değil, aynı zamanda on yılı aşkın bir süredir Stuttgart 21 karşıtı gösterilerin kente kazandırdığı mücadeleci gelenekle de Almanya’da protesto gösterilerinin “ Başkenti“ olarak öne çıkan bir kent.

Nasıl ki 2012’de Stuttgart 21 karşıtı gösterilerin rüzgarını arkasına alarak 1974´den bu yana kenti yöneten CDU´dan belediyeyi Yeşiller aldı, ama sonrasında kucağında bulduğu bu projeyi devam ettiren ve sermayenin isterleri doğrultusunda hareket eden aynı Yeşiller’e de bu kentin halkı cezayı seçimlerde kesebilir. Fazla iyimser olduğum düşünülebilir. Ama Rockenbauch’un hiçbir kurumdan veya partiden mali destek almadan yürüttüğü enerjik seçim çalışması benim bu iyimserliğimi güçlendiriyor.

Son olarak bir noktaya daha işaret edeyim: Stuttgart’ın nüfusunun yaklaşık yüzde 10’unu Türkiyeliler oluşturuyor. Ama ne yazık ki, Stuttgart’ın kimin tarafından ve hangi anlayışla yönetileceğinin seçimi bu yüzde 10’luk kesimin gündeminin epeyce uzağında. Buna burada mücadele yürüten Türkiyeli ve Kürdistanlı demokrat kesimler dahil. Gerçi, Rockenbauch’un seçim programında bu kesimlere ilişkin belirgin bir şey yok. Sadece, “ dini, ırkı, cebi, cinsel tercihi…“ diye devam eden bir cümle var. Ama akıl edilip bir toplantı örgütlenirse, hayır diyeceğine ihtimal vermiyorum.

Sermayenin Stuttgart’ına karşı, ekolojik, sosyal ve demokratik bir Stuttgart için Rockenbauch’u destekleyelim. Oylar Rockenbauch’a !!

Tags: , , , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑