Solcu liderler gelişmekte olan ülkelerin borçlarının iptali için çağrıda bulundu

Dünya

Published on Temmuz 27th, 2020 | by Avrupa Forum 3

0

Solcu liderler gelişmekte olan ülkelerin borçlarının iptali için çağrıda bulundu

Dünyanın dört bir yanından önde gelen sol görüşlü politikacılar ve gazeteciler, gelişmekte olan ülkelerin borçlarının iptalini talep eden ortak bir bildiri yayımladılar. Bildiriyi imzalayanlar arasında eski Brezilya Cumhurbaşkanı Dilma Rousseff, Venezuella Dışişleri Bakanı Jorge Arreaza ve Hindistan’ın Kerala Eyaleti Maliye Bakanı Thomas da Isaac yer alıyor. İmzacılar küresel liderlere “Borçların askıya alınmasının veya ertelenmesinin gerekli gelişme için bir temel teşkil etmediğini” hatırlattılar, onlara göre bu durum “yalnızca borçları hesaplamayı erteledi.”

Nisan ayında, gelişmekte olan ülkelerin ekonomilerini etkileyen COVID-19 kaynaklı kilitlenmenin ortasında küresel bir kampanyadan sonra, G-20 uluslar konsorsiyumu borçların geri ödenmesinin 2020 yılı sonuna kadar ertelendiğini açıkladı. Benzer önlemler Dünya Bankası ve Uluslararası Para Fonu (IMF) tarafından da onaylanmıştı. Ancak özel kuruluşlar vadesi gelmiş borç ödemelerinin ertelenmesine ilişkin kısmi tedbirlere uymamakta.

Açıklamada, kamu sağlık hizmetlerine yatırımın öncelikli olması gereken bir zamanda, gelişmekte olan ülkelerin yıllar boyunca biriken 11 trilyon dolarlık toplam borç için 2020 yılında yaklaşık 3.9 trilyon dolar ödemek zorunda kalacağı vurgulanıyor. Mali durumları göz önüne alındığında, bu ülkeler, aynı kredi kuruluşları tarafından önerilen zararlı kemer sıkma önlemlerini sürdürmek zorunda kalacaklar. Bu durum şu anlama gelmektedir: “Gelişmekte olan ülkeler pandemi ile etkili ve verimli bir şekilde mücadele edemeyecek ve gelecekteki acil halk sağlığı sorunları için gerekli sağlık sistemlerini kuramayacak”.

İmzacılar, dünyadaki yoksul ve gelişmekte olan ülkelerin çoğundaki tehlikeli finansal durumdan kredi kuruluşlarını sorumlu tuttu. Açıklamada, dış borcun “son birkaç on yıl içinde bir balon haline gelen” ve “çoğu gelişmekte olan ülkeyi sürdürülemez bir finansal durumda bırakan” bir tuzak olduğu belirtildi.

Cancel the debt

Lübnan ve Arjantin gibi borç ödemelerini temerrüde düşüren ülkelerin haberleri ve bunu yapmanın eşiğinde olan diğer bazı ülkeler son zamanlarda manşetlerde. Bu ülkeler ayrıca COVID-19’un yayılmasını önlemek için uygulanan tedbirler nedeniyle ekonomik faaliyetlerde neredeyse tam bir durgunluk ile uğraşmak zorundalar. Ekonomik gerginlik milyonlarca insanı yoksulluğa itebilir ve devletler sosyal harcamaları artırmak için büyük adımlar atıncaya kadar kırılganlıklar daha da artabilir.

Bu nedenle, imzacılar, “Koronavirüs durgunluğu sırasında ödenemeyen bu iğrenç borçların iptal edilme zamanı geldi” diyor. Açıklamada, bu tür bir borç iptalinin sadaka olarak değerlendirilmemesi gerektiğinin altı çiziliyor; çünkü fakir ve gelişmekte olan ülkelere ödünç para verirken “kamusal ve özel alacaklılar yatırımlarıyla risk aldılar” ve akıl almaz derecede yüksek faizlerle borç vererek çaresiz ülkelerin “ihtiyaçlarını” sömürdüler, “Kaynakların yetersiz olduğu ülkeleri kendi kıymetli sermayelerini ödemeye zorlamak yerine aldıkları riskin bedelini ödemelerinin zamanı geldi.” deniyor.

Açıklamayı yapan diğer imza sahipleri arasında, Yunanistan’ın eski maliye bakanı Yanis Varoufakis, Zambiya Sosyalist Partisi başkanı Fred M’membe, Arjantin Frente Patria Grande Başkanı Juan Grabois ve Tricontinental Sosyal Araştırmalar Enstitüsü müdürü Vijay Prashad da var.

Ayrıca İlerici Enternasyonal de bir kampanya başlatarak salgın sırasında Küresel Güney’de yer alan ülkelerin tüm borç yükümlülüklerinin iptalini istiyor ve halk sağlığı yatırımını desteklemek için bu ülkelere 2,5 trilyon doların üzerine Özel Çekme Hakkı sağlanmasını talep ediyor. Senatör Bernie Sanders ve Temsilci Ilhan Omar (ABD) IE Konseyi üyeleri Yanis Varoufakis (Yunanistan), Áurea Carolina (Brezilya) ve John McDonnell (İngiltere) yaptıkları açıklamada “Covid-19 bileşik bir krizdir. Virüs sadece sağlığımız ve güvenliğimiz için büyük bir tehdit oluşturmadı. Aynı zamanda küresel ekonomide ani bir depresyon uyandırdı” uyarısında bulundular.


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑