fbpx

ABD

Published on Haziran 2nd, 2020 | by Avrupa Forum 2

0

Polis şefi Trump’a seslendi: Söyleyecek yapıcı bir şeyin yoksa çeneni kapat!

Minneapolis City’de polisin işlediği George Floyd cinayetinden sonra 140 ABD kentinde protestolar devam ediyor. Bu eylemlerde en az 5 kişi hayatını kaybetti, çok sayıda yaralanan oldu ve binlerce kişi gözaltına alındı.

Birçok yerde, özellikle de güney eyaletlerinde ise, polislerin de bir dizlerini yere çökerek Floyd’un anısına saygı duruşu yaptğı, dua ettiği, hatta bazen göstericilerle birlikte yürüdüğü görülüyor.

Bunlar arasında Floyd’un doğup büyüdüğü Houston şehrinin emniyet müdürü Art Acevedo da var. Acevedo Houston’da cumartesi günü düzenlenen yürüyüşe katıldı, bir kilisenin dışında toplanan kalabalığa hitaben konuşma yaptı ve onlara destek verdiğini vurguladı.

Houston emniyet müdürü dün akşam da, gitgide zıvanadan çıkan ABD Başkanı Donald Trump’a seslenerek, “Söyleyecek yapıcı bir şeyiniz yoksa lütfen çenenizi kapatın” dedi.

CNN’den Christiane Amanpour Art Acevedo’yu programına konuk etti ve, Trump’ın valilerle  yaptığı telekonferansta “Siz zayıfsınız, bu zayıflığı göstermemelisiniz. Gülünç oluyoruz. Tahakküm etmelisiniz” dediğini hatırlatarak, bu ortamda polisin ne yapması gerektigini sordu. Bunun üzerine Acevedo, “Bu ülkedeki polis şefleri adına” Başkana hitap ederek, “Söyleyecek yapıcı bir şeyiniz yoksa lütfen çenenizi kapatın. Çünkü daha 20’li yaşlarının ilk yıllarındaki erkek ve kadınların hayatını tehlikeye atıyorsunuz. Mesele tahakküm etmek değil, insanların kalbini ve zihnini kazanmak” sözleriyle tepki gösterdi.

Trump’ın geçmişte yaptığı ‘The Apprentice’ programına da göndermede bulunan Acevedo, “Oy vermiş olsak da vermemiş olsak da o bizim başkanımız. Ama hâlâ TV şovundaymış gibi değil de başkan gibi davranma zamanıdır. Çünkü bu Hollywood değil, bu gerçek hayat ve insanların hayatı tehlikede” diye devam etti.

Acevedo, ayrıca, “Amerikan halkından rica ediyorum; polisle el ele verin, birlikte hareket edin ve bu gidişatı sandıkta olması gereken yöne çevirelim. Seçimler şiddet olaylarına karışanların umurunda değil. Ama sizin bir seçeneğiniz var: Sesinizi yükseltin, sandıkta duyulmasını sağlayın ve barışçıl bir şekilde yürümeye devam edin” çağrısında bulundu.

Houston Emniyet Müdürü muhalif olarak bilinen biri değil. 1968’de ABD’ye göçen Kübalı bir ailenin çocuğu. Bu yılın Ocak ayında yaptığı bir konuşmada, Kaliforniya’da iken Cumhuriyetçi Parti’ye kayıtlı olduğunu söylemiş ve kendisini “kayıtlı ya da kayıtsız, ömür boyu Cumhuriyetçi” olarak tanımlamıştı.

Video için bakınız: https://edition.cnn.com/videos/politics/2020/06/01/houston-police-chief-art-acevedo-trump-mouth-shut-vpx.cnn

Tags: , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑