Paris'te Korona virüs salgını nedeniyle "en yüksek alarm" seviyesine geçilebilir

Fransa

Published on Ekim 2nd, 2020 | by Avrupa Forum 2

0

Paris’te Korona virüs salgını nedeniyle “en yüksek alarm” seviyesine geçilebilir

Fransa Koronavirüs

İkinci dalga korona virüs salgını Avrupa’da etkisini arttırmaya devam ederken, birçok ülkede kısıtlamalar artık yeniden uygulamaya konuyor. Fransa Sağlık Bakanı Olivier Veran dün yaptığı açıklamada, başkent Paris ile yakın banliyölerinde “en yüksek alarm” seviyesine uygun önlemleri gerektiren üç eşiğin de geçildiğini ve bu sayıların doğrulanmasını beklediklerini ifade etti.

Eşiklerden ilki, haftalık vaka sayısının 100,000 kişi başına 250’yi geçmesi, ki Paris bölgesinde bu sayı 259. İkincisi, 65 yaş üstü nüfus kesiminde virüs bulaşanların 100,000 kişide 100 kişiyi geçmesi; bu grupta vaka sayısı halihazırda 133’e ulaşmış durumda. Üçüncü eşik ise hastanelerin yoğun bakım bölümlerindeki Covid-19 hastalarının yüzde 30 oranını geçmesi ve orada da oran yüzde 30-35 arasında değişiyor.

Sağlık Bakanı, “Bu sonuncu eşiğin aşıldığını sadece birkaç saattir gözlemiş bulunuyoruz. Önümüzdeki günlerde açıkça teyit etmemiz gerekiyor. Pazar günü Paris belediye baskanı ve ilgili diğer temsilcilerle bir araya geleceğiz ve göstergeleri tekrar inceleyeceğiz. Pazartesi’nden itibaren durumun gerektirdiği önlemleri birlikte alacağız. Dinamikler ters yöne dönmezse, Paris ve yakın çevresini Pazartesi günü “en yüksek alarm” bölgesi saymaktan başka seçeneğimiz kalmayabilir. Artık aile kutlamaları yok, partiler yok, barlar tamamen kapatılabilir” ifadelerini kullandı. Vaka sayılarının yaklaşık her 15 günde bir ikiye katlandığını belirten Veran, “Salgında birkaç haftadır durumun kötüleştiği bir aşamadayız” dedi.

Öte yandan, Lille, Lyon, Grenoble, Toulouse et Saint-Etienne gibi büyük şehirlerde de virüsün yayılma oranı hızla kötüye gidiyor. Hükümet, 24 Eylül’de Paris ve birçok büyükşehri “gelişmiş alarm bölgesi” olarak sınıflandırmıştı. Söz konusu şehirlerde barlar yerel saatle 22.00’de kapatılırken, halka açık etkinliklere katılım 5 bin kişiden bin kişiye indirilmiş ve kamusal alanlarda 10’dan fazla kişinin toplanması yasaklanmıştı. “En yüksek alarm” bölgesi olan Aix-en-Provence – Marsilya – Nice ile Fransa’nın “denizaşırı diyar”larından Guadeloupe’ta ise barlar ve restoranlar tamamen kapatılmıştı. Sağlık Bakanı Bordeaux ve Nice ile “vaka sayısı hala çok yüksek, aşırı derecede yüksek” olmakla birlikte Marsilya’da göreli bir iyileşme olduğunu da işaret etti.

Fransa’da şu ana kadar 577 bin 505 kişide Covid-19 tespit edilirken, 32 bin 19 kişi virüs nedeni ile hayatını kaybetmiş bulunuyor.

Tags: , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑