fbpx

Fransa

Published on Eylül 8th, 2020 | by Avrupa Forum 1

0

Paris’te ESP ve SKM’yle dayanışma eylemi

ESP ve SKM’ye yönelik gözaltı operasyonları ACTİT ve SKB’nin çağrısıyla Paris’te protesto edildi. Eylemde yapılan konuşmalarda, gözaltına alınan sosyalistlerin hemen serbest bırakılması istendi.

HDK Eş Sözcüsü Sedat Şenoğlu ve ESP MYK Üyesi Çiçek Otlu’nun da aralarında  olduğu  sosyalistin gözaltına alınması Göçmenlerin yoğun bulunduğu  Paris Strasbourg Saint -Denis kemer önünde akşam saatlerinde  yapılan basın açıklaması ve yürüyüşle protesto edildi. Eylemde ‘ Gazetecilere ve sosyalistlere Özgürlük’ pankartı açıldı.

Türkiyeli Göçmen İşçiler Kültür Derneği (ACTİT) adına yapılan açıklamada,’’Devrimcilere ve antifaşistlere yapılan her saldırı dünyanın neresinde olursa olsun, ezilenlerin dayanışması karşısında kaybetmeye mahkumdur!’’denildi. ACTİT  sosyalistlere yapılan bu saldırıya karşı tüm demokratik, antifaşist ve devrimci kamuoyunu ESP ve SKM ile dayanışmaya çağırısı yaptı.

Sosyalist Kadınlar Birliği (SKB) temsilcisi yaptığı konuşmada ,’’ Kadınların erkek şiddetine karşı mücadelesinde gasp edilmeye çalışılan İstanbul Sözleşmesi sokak hareketi henüz sürerken sosyalist kadınların hedef olması, kadınların mücadelesinin önünü kesmek amaçlıdır. Eşit ve özgür bir yaşam için mücadele eden ve bir çok kez bedel ödeyen devrimci sosyalistler tüm saldırılara rağmen mücadelelerini büyük bir özgürlük tutkusuyla sürdürecek ve büyüteceklerdir’’dedi.

Açıklamaların ardından “Kahrolsun faşist Türk devleti”,”Kadın, mücadele, özgürlük”, “Sosyalistlere özgürlük”, “Yaşasın enternasyonal dayanışma” sloganları eşliğinde kitle Saint-Denis caddesinde bir yürüyüş gerçekleştirerek eylemini sonlandırdı.

Tags: ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑