fbpx

Fransa

Published on Eylül 7th, 2020 | by Avrupa Forum 11

0

Paris’de Siyahi kadın vekil Danièle Obono ile dayanışma eylemi

Paris  Trocadéro alanında Cumartesi akşamı  bir araya gelen kitle siyahi kadın vekil Danièle Obono’a yönelik ırkçı ve cinsiyetçi saldırganlığı protesto etti.

Gerici- sağcı bir derginin sayfalarında  Afrika kökenli  sol Insoumise parti üyesi Fransız parlamenterin, boynuna zincir bağlı bir köle olarak tasvir eden çizimler ve kurgusal hikaye yayımlaması üzerine cinsiyetçilik ve ırkçılık karşıtı eylem Paris Trocadéro meydanında  gerçekleştirildi.

Eyleme La France Insoumise (LFI), CGT işçi sendikası, Irkçılık Karşıtı Dernek, İnsan Hakları Birliği (LDH), Fransa Tunuslular Derneği, Fransa Faslılar Derneği ve Kadın Dernekleri gibi birçok siyasi oluşum katıldı.

Eyleme faşistler tarafından ölümle tehdit edilen Assa Traoré’ye (2015’te polis tarafından öldürülen Adama Traoré’nin kız kardeşi), Là-bas’ta militan bir gazeteci olan Taha Bouhafs,  NPA aktivisti ve Sud Rail sendikacı Anasse Kazib ve RN’nin yerel yöneticisi Thierry Veyrier’te katıldı. Eylemde, ırkçılık, cinsiyetçilik ve faşist saldırıların protesto edildi.

Eylemde yapılan basın açıklamasında “Bir Afrikalı-Amerikalı, beyaz bir polis tarafından sırtından yedi kurşun almışken, Fransa’da on binlerce insan son aylarda ırkçılığa karşı çeşitli vesilelerle toplandı , eylemler yaptı.  Yoğun bir şekilde devam eden ‘Black Lives Matter’  eylemleri ile ırkçılığa karşı tepki veriliyor: Fransa’daki ırkçılar, siyahi kadın vekilin boynuna zincir bağlayarak, ırkçılık karşıtı cesur tutumları ve ırkçılık kurbanlarına verilen desteğin bedelini ödetmeyi hedefliyorlar’’ diye belirtildi

Fransa’da farklı siyasi partilere üye milletvekilleri ve senatörler de yaptıkları açıklamalarda, dergiyi kınadı.

Yoğun tepkiler karşısında Valeurs Actuelles dergisi, sosyal medya hesabından, Paris’ten Meclis’e seçilen siyahi milletvekilinden özür diledi ancak ırkçılık yaptıkları yolundaki suçlamaları kabul etmedi.

Kaynak : Avegkon


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑