Paris ve 8 büyük ilde gece sokağa çıkma yasağı

Fransa

Published on Ekim 15th, 2020 | by Avrupa Forum 2

0

Paris ve 8 büyük ilde gece sokağa çıkma yasağı

Fransa’da geçen haftalarda alınan önlemlere rağmen durumun gitgide kötüleşmesi üzerine Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, dün akşam TF1 ve France2 kanallarından yapılan canlı yayın programında, başkent Paris ve çevresi ile birlikte 8 büyük kentte cumartesi (17 Ekim) gününden itibaren akşam 21:00 ile sabah 06:00 arasında sokağa çıkma yasağı uygulanacağını bildirdi.

Gece sokağa çıkma yasağının uygulanacağı diğer iller, Lille, Grenoble, Lyon, Marsilya, Montpellier, Rouen, Toulouse ve Saint-Etienne. Yasak az dört hafta sürecek ve iki hafta daha uzatılabilecek. 67 milyon nüfusa sahip ülkede yaklaşık 20 milyon kişinin yasaktan etkileneceği tahmin ediliyor.

Ülkede korona virüs salgınının ikinci dalgası hızla yayılıyor. Şu ana kadar en yüksek vaka sayısı 26 bin 896 kişiyle 10 Ekim Cumartesi günü kaydedilmişti. Dün de 22 bin 591 vaka açıklandı. Oysa salgının en yoğun gözüktüğü Mart-Nisan aylarında en yüksek günlük vaka sayısı 7.578 olmuştu.

1500 avroya kadar para cezası

Emmanuel Macron, şimdiye kadar önlemlere aykırı davrananlara kesilen 135 euro para cezasının bu yasağa uymayanlar için de geçerli olacağını, kuralı birkaç kez ihlal edenlere ise 1500 avro para cezası verileceğini belirtti.

Testler

Ülkede her gün 200 yeni hastanın yoğun bakımda tedaviye alındığını, yoğun bakım ünitelerinde birikme olduğunu ifade eden Macron, virüsün artık her yaş kategorisine yayıldığını ve herkes için tehlikeli olduğunu belirtti. Covid-19 hastalığının en azından 2021 yazına kadar hayatımızda yer tutacağını, durumun endişe verici olduğunu ancak paniğe kapılmamak gerektiğini ifade etti. Covid-19 tedbirlerine sıkı bir şekilde uymanın ve 6 kişiden fazla bir araya gelmemenin önemini vurguladı.

Macron, virüsün dolaşımını daha iyi takip edebilmek için kasım ve aralık boyunca test-uyarma-koruma stratejisi izleyeceklerini ve bu amaçla 15-30 dakika arasında sonuç alınan antijenik testlerin kullanılmasına başlanacağını da duyurdu.

Macron ayrıca iş koşulları uygun olan şirketlerin haftada 2 veya 3 gün evden çalışmayı düzenlemesi gerektiğini savundu.

Ekonomik ve Sosyal yardımlar

Macron, konuşmasında, yasaklardan etkilenecek sektörlere ekonomik destek sözü de verdi. Salgının birinci dalgası boyunca ayda 10 bin avroya kadar destek alabilecek olan 150 bin işletme için hazırlanmış bir liste zaten vardı. Ekonomi Bakanı Bruno Le Maire geçen hafta bu listeye 75 bin işletmeyi temsil eden yeni mesleklerin de ekleneceğini duyurmuştu.

Öte yandan en yoksul kişi ya da ailelere yapılan soyal yardımlara da önümüzdeki altı hafta için istisnai zamlar yapılacak. Fransa’da 25 yaş altındakilere ve belli koşullarda işsizlere, tek başına çocuk yetiştiren annelere v.s. ödenen ve halen 564,79 € tutarında bulunan RSA (revenu de solidarité active – aktif dayanışma geliri) 150 € arttırılacak. Keza yoksul ailelere yapılan konut yardımında da çocuk başına 100 € artış olacak.

Sağlık sektöründe OHAL

Sağlık sektöründe ise hükümet kararnamesiyle 17 Ekim gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere ülke çapında olağanüstü hal (OHAL) ilan edildi. Sağlık alanında daha önce Mart ayında da OHAL ilan edilmiş ve uygulamaya 10 Temmuz’da son verilmişti.

Kararname hükümete ülke genelinde ya da belirli bölgelerde bazı özgürlükleri kısıtlama ve gerekirse tecrit uygulama yetkisi veriyor.

Uygulama kapsamında sağlık kuruluşlarına gitmek için dışarı çıkılmasına izin verilecek. Ulaşıma getirilen herhangi bir kısıtlama ya da mesafe sınırı yok, şehirler ve bölgeler arası dolaşım serbest olacak.

Fransa’da Covid-19

Worldometers verilerine göre, Fransa’da bugüne kadar 779 bin 63 kişide Covid-19 tespit edilirken, 33 bin 37 kişi hayatını kaybetti.

Tags: , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑