fbpx

Fransa

Published on Ekim 5th, 2020 | by Avrupa Forum 2

0

Paris bölgesi salgında ‘en yüksek alarm’ seviyesine geçti

Fransa’da, 3 Ekim’de 16 bin 972 vakayla, Covid-19 salgınının başlangıcından bu yana en yüksek günlük vaka sayısı kaydedilmişti. Başbakanlıktan bugün yapılan açıklama ile, salgın seyrinin kötüleşmesi, vaka sayısının ve hastanelerde yoğun bakımdaki hasta sayısının tehlike sınırını aşması üzerine, Paris ve sınırdaşı üç ilde ‘en yüksek alarm’ seviyesine geçildi,

Üniversitelerin 6 Ekim’den itibaren sınıfları yarı yarıya azaltılmış olarak eğitime devam edeceği belirtilen açıklamada, insanlara mümkün olduğunca evden çalışmaları tavsiye edildi.

Alınacak yeni önlemler, ayrıntıları kesinleştikten sonra, yarın Paris Emniyet Müdürü Didier Lallement’ın Belediye Başkanı Anne Hidalgo ile birlikte düzenleyeceği basın toplantısında açıklanacak.

Çeşitli kaynakların bildirdiğine göre kahve ve barların, spor salonlarının, havuzların yarından itibaren iki haftalığına kapatılması neredeyse kesinleşmiş durumda. Buna karşılık restoranların kapatılmayacağı, ancak buralarda önlemlerin sıkılaştırılacağı belirtiliyor. Masalar arasındaki mesafenin asgari 1,5 metre olması, müşteri hareketini azaltmak için her türlü servis ve ödemenin masada ve sadece personel tarafından yapılması, masalarda 6 kişiden fazla oturmanın yasak olması, hastalık bulaşması halinde temas takibi için müşterilerin iletişim bilgilerinin kaydedilmesi yeni kurallardan bazıları olacak gibi görünüyor. Restoranların kapanış saatinin gece saat 02:00’den akşam saat 10:00’a çekilmesi de başka bir ihtimal. Öte yandan kamuya açık yerlerde öğrenci geceleri, şenlikli toplantılar, düğünler yasaklanacak. Fuarlar, ticari salonlar, parklar, sergiler, büyük çadır ve çatıların altındaki etkinlikler de öyle.

Ülkede salgın nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 32 bin 230’a, vaka sayısı ise 619 bin 190’a yükseldi.

Tags: , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑