fbpx

Yazarlar

Published on Eylül 24th, 2020 | by Avrupa Forum 5

0

Öğrenirsen… – Hilmi Toy

Bir arkadaşım günü aydınlayarak bir yazı paylaştı. “Okursa.. ” başlıklı bir yazı.


Okudum ve düşündüm dünya hallerinde üzerinde. “Kapitalizmin Kara Kitabı” geldi aklıma. Dünyayı işçi ve emekçilerden, cümle ezilenden yana karanlığa mahkum eden kapitalizmin kara düzeni hükmünü sürdürüyor dünyamızda. Dizginsiz sömürü, baskı zulüm, yağma ve talan altında inim inim inliyor emekçi insanlık. “Coronalı günler” denilen bir yılı zaptetti, “Pandemi dönemi” olarak yerleşti hayatımıza. Geçici çözümlerle yama tutmaz sistemin sağlık düzeni darmadağın olup toparlanamaz halde. Sorgulanması ve yargılanması gereken kapitalist emperyalist sistemin kendisi. 


Okumamış insandan çok okumuş cahillerdir en tehlikeli olan. Okumamış insan kendi yaşam tecrübesinden, hayat okulundan öğrenir hiç olmazsa. Okuyanlar her şey olabilirler belki, ama önemli olan insan olabilmeleri. İnsan olmadıktan sonra ne okuduğun, ne olduğunun hiç bir değeri ve önemi yoktur. 


Grevdeki işçinin, işçilerin hakkını savunan sendikanın, sendikacının karşısına patronun çıkarı ve zenginliği için polisi, jandarması-subayı, savcısı hakimi, valisi kaymakamı dikiliyor hep bu düzende.
Emekçi köylünün, çiftçinin hak mücadelesinin karşısına, toprak isteyen yoksul köylünün karşısına devletin alası, düzenin bekası adına polisi, jandarması-subayı, savcısı hakimi, valisi kaymakamı, yüksek bürokratları dikiliyor bu düzende.


Kapitalistler dünyanın hemen her yerinde Dağları deldiler, taş ocakları açtılar, pınarları kuruttu, bahçeleri bozdu, ağaçları kestiler, havayı kirletti, yağmur yerine toz bulutu yağar oldu yaşamımızın üstüne kar hırsı, rant kapısı için. Doğayı, çevreyi, yaşam alanlarını savunanların karşısına düzenin bekası adına polisi, jandarması-subayı, savcısı hakimi, valisi kaymakamı, yüksek bürokratları dikiliyor bu düzende.
Hak, hukuk, Adalet diyenin, isteyenin karşısına; yazanın çizenin, düşünenin konuşanın, gazetecisinin yazarın karşısına düzenin bekası için polisi, jandarması-subayı, savcısı hakimi, valisi kaymakamı, yüksek bürokratları dikiliyor bu düzende.


Barış diyenin, eşitlik, özgürlük isteyenin, dilim kimliğim diyenin, aşım, işim, ekmeğim, evim barkım, yurdum, insanca yaşam, kardeşçe yaşamak diyenin, isteyenin karşısına bu düzenin bekası için polisi, jandarması-subayı, savcısı hakimi, valisi kaymakamı, yüksek bürokratları dikiliyor bu düzende.


Hem de kimine cop, kimine gaz, kimine dipçik, kimine falaka, elektrik, askı; kimine gözaltında kaybolma, kimine işkencede ölüm, kimine zindan, kimine helikopterden atılma düşüyor peyderpey.


Kara düzende ak günler az olur. Karatılmış günler bahşeder kara düzen bolca. Yasaları yasaklar, yasakları yasadır kara düzenin. “görevlileri” yasanın yasaklı görevlerine göredir her alanda. Yasalarla korunur, yasaklarla yürüten olurlar doğallığında. Düzenin düzene sokulması, düzenin “değişsin kara düzen ak günler için” diyenlere karşı korunmasıdır.
Adaleti okuyan adaletli, güvenlik için okuyan insanların can güvenliği için güvenlikli, “yurdun bekçisi” olmak için okuyan “yurda bekçilik” etse, NATO’nun Matonun “iyi çocukları” olmasa, kendi halkına düşman olmasa; aynı dili konuşmayana, aynı tende olmayana, kendisi gibi düşünmeyene, kendi dilinde türkü söyleyene nefretle bakmasa, ırkçılık yapmasa, linç girişiminde bulunmasa her şey daha güzel olacak…


Kara günler gidecek elbette,kara günler bitecek. Devran dönecek, düzen değişecek. Her şey emeğin, emekçinin olacak. Emekten, emekçiden yana dönecek dünya, esecek rüzgar. “Herkesin yeteneğine ve herkese emeğine göre” yazacak göndere çekilen bayraklarda önce, sonra sırası gelecek “Herkesin yeteneğine ve herkese ihtiyacına göre!” yazılmasının. Dünya yaşanılır, hayat yaşanacak olacak bir gün mutlaka.


Bunun için okumak önemli. Okumaktan çok öğrenmek daha önemli. Berthold Brecht “Öğrenmeye Övgü” şiirinde: “Öğren en basiti. Zamanıdır.Sakın geç deme.Öğren abeceyi, çok bir şey değil gerçiÖğren ama, başla.Koru kendini yılgınlıktan.Her şeyi öğrenmelisinÇünkü sensin artık yönetecek olan.


Köprü altındaki, öğren!Öğren, demir parmaklıklar ardındaki!Ev kadını, öğren!Öğren, altmış yaşındaki!Kimsesiz çocuk, okul ara kendineBilim ara, soğuktan kıkırdayan.Sarıl kitaba, aç insan. Silahtır oÇünkü sensin artık yönetecek olan
Çekinme soru sormaktan arkadaş!Enayi yerine koydurma kendiniAlın teri dökmeden bellediği şeyiBiliyor sayılmaz insan.Geçir gözden hesap pusulasınıUnutma, sana ödetilecek faturasıParmak bas üstüne her rakamınNerden çıkmış, sor bakalımÇünkü sensin artık yönetecek olan.” demişti. 


Her şeyin güzel olduğunu hissettiğimiz, yaşadığımız ve yaşamak için mücadele ettiğimiz ak günler, mutlu yarınlar için öğrenmekte başarılar hepimize.

Tags: ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑