fbpx

Irkçılık

Published on Eylül 18th, 2020 | by Avrupa Forum 2

0

Nüfusun yarısı Kürt; afişlerde dokuz dil var ama Kürtçe yok!

Erzurum’un merkez Yakutiye ilçesinde nüfusun yarısı Kürt olduğu halde belediye dokuz dilde uyarı yaparken Kürtçeye yer vermedi. 

Mezopotamya Ajansı’ndan Dindar Karataş’ın haberine göre, AKP’li belediye, kent genelinde bulunan panolara dokuz dilde “Lütfen Maskenizi Takın” yazılı afişler astı. Erzurum kent merkezinde en yoğun Kürt nüfusunun yaşadığı Yakutiye’de Arap, İngiliz, Rus, Gürcü ve Azeri yurttaş bulunmazken afişlerde onların dillerine yer verilmiş, ama Kürtçe yok.

Kürtçe haftalık yayın yapan Xwebûn Gazetesi’nin Erzurum’da yaşayan yazarlarından Abdurrahman Sever “Bu ülkede Kürtlere karşı tarihten bugüne olagelen ayrımcılık ve inkar zihniyeti hala devam ediyor. 1980’li yıllarda işkencehaneye dönüştürülen Diyarbakır zindanında, ‘Türkçe konuş çok konuş’ deniyordu. Bugün aynı zihniyet devam ediyor” dedi.

AKP’nin seçimden seçime Kürtlerden oy almak için Kürtçe şarkılar çaldığı ve selamlamalarda bulunduğunu hatırlatan Sever, “Kürtçe tabelaların sökülmesi, Kürtçe şarkı söyleyenlerin ırkçı saldırıya uğraması, var olan kutuplaştırıcı söylemlerden ve politikalardan ayrı düşünülemez. Dil bir halkın varlığıdır. Afişlerde dokuz dile yer verilip Kürtçeye yer verilmemesi Kürt halkına yapılmış bir saldırıdır. Halk kendi diline sahip çıkmalıdır. Bunun da en önemli yolu Kürtlerin birlik olmasıdır. Eğer biz birlik olsaydık bu kadar pervasızca saldırmaları da kolay olmazdı. Bunun yolu da ulusal birliğin sağlanmasından geçiyor” diye konuştu.   

Tags: , , , ,


About the Author



Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑