fbpx

Ekoloji

Published on Ağustos 8th, 2020 | by Avrupa Forum 2

0

“Mersin, Türkiye’nin Beyrut’u olabilir”

ARTI TV’de Nazım Alpman’ın Gün Başlıyor programına konuk olan Mersinli araştırmacı yazar Abdullah Ayan Mersin halkı Beyrut’taki patlama gibi bir tehditle karşı karşıya mı?’ sorusunu değerlendirdi. Ayan Akdeniz’e kıyısı olan kentlerin Akdeniz’i kurtarma konusunda mutlaka ortak hareket etmesi gerektiğini vurguladı ve “Aksi takdirde Beyrut tek başına bir vaka olarak kalmayacak” uyarısında bulundu.

‘BEYRUT TEK BAŞINA BİR VAKA DEĞİL’

Abdullah Ayan’ın Beyrut’taki patlama gündeminde Akdeniz’in karşı karşıya kaldığı risklere dair değerlendirmesi şöyle oldu:

“Vurdumduymaz bir tavır var. Yatırımcılar açısından çok yoğun bir saldırı altında. Ama yatırımların da Türkiye’yi nereye sürüklediği artık tartışma konusu. Yani yıllarca biz büyümeyi teşvik ettik, büyümeden söz ettik. Hep bir büyüme fenemoni ile geldik buraya, ama artık büyümenin de çok fazla birşey ifade etmediği ABD’nin pandemi sürecinde ortaya çıkan tablosundan anlaşılıyor. Bana kalırsa Akdeniz ülkelerinin, Beyrut’un da, Mersin’in de, bütün Akdeniz’e kıyısı olan kentlerin de, Barselona’nın da, Marsilya’nın da, bir nefes alıp, Akdeniz’i kurtarma konusunda mutlaka ortak hareket etmesi gerekiyor. Aksi takdirde Beyrut tek başına bir vaka olarak kalmayacak.”

‘YÖNETMELİK VAR AMA UYGULANMIYOR’

“Yanıcı patlayıcı yerlerle ilgi, işyerleriyle ilgili, tesislerle ilgili 1971-73’te yayınlanmış iki tane yönetmelik var. O yönetmelik çok sıkı sıkıya uygulanması gereken bir takım planlar önümüze koyuyor. Ama biliyoruzki burası Türkiye, yönetmeliklerden çok herkesin kendinin işine geldiği şekilde uygulamalarda bulunduğu bir ülke burası. Yani şimdi dün ben bu konuyu paylaştıktan sonra, eski Çevre Bakanlığı Müsteşarı ve bir dönem AKP milletvelkilliği yapmış olan Prof. Dr. Mustafa Öztürk diye çevre konusunda duyarlı olan insanlardan biri var, konuya da çok hakim, bana gönderdiği paylaşımda aynen şunu söylüyor. Mutlaka amonyum nitrat depoloma alanında ve çevresinde uluslararası yangın güvenlik önlemlerinin alınması gerekir, alınmaması faciadır. Şimdi dolayısıyla ‘Amonyum nitrat üreten tesise mutlaka o denetimlerin yapılması gerekiyor’ diyor. Geçtiğimiz günlerde Mersin’de bir apartmanda yangın çıktı. Giden itfaiye ekibi merdivenle yetişemediği için oradan aşağı atlamak zorunda kaldı, intihar etmek zorunda kaldı genç bir avukat kadın.”

‘YILDA 400 BİN TON AMONYUM NİTRAT ÜRETİLİYOR’

“Böyle bir kentte yılda aşağı yukarı 400 bin ton amonyum nitrat üretme kapasitesi olan bir tesisten* söz ediyoruz ve bu tesis şu an kentin ortasında kalmış durumda. Limanın içinde, serbest bölgede, ve yetmiyormuş gibi onun doğusundaki akaryakıt çiftliklerinin ortasında, son günlerde TOKİ’nin yeni başlattığı toplu konut furyası var. Yanıcı patlayıcı olma riski taşıyan bir gübre tesisi var. Hem keşif, hem tehdit hem de fırsattır insanlık için, nasıl kullanıldığına bakılmalı. Yani nükleeri olumlu anlamda kullanırsanız enerji elde edersiniz, ama aynı nükleerden Hiroşima’daki gibi bombalar da kullanılabilir. Böyle bir tehditle de karşı karşıyayız. Dahası, doğumuzda sadece o da yok, Kromsan denen bir tesis var, bahçesinde 1 buçuk milyon ton kanserojen nitelikte krom atığı barındırır ve hala çözülmemiş bir sorundur bu. Ve en tehlikesi, şu anda, sözünü ettiğimiz amonyum nitrat fabrikasının çevresinde akaryakıt çiftliği dediğimiz, akaryakıt tanklarından oluşan tesisler var. Şu anda Türkiye akaryakıtının 3’te 1’ini karşılayan bir kent haline gelmiştir bu bölge.”

Kaynak: Artı Gerçek

*AF‘nin notu: Konuşmacının adını belirtmediği tesis bugün “Toros Tarım Mersin Üretim Tesisi” olarak da bilinen eski Akdeniz Gübre Sanayii (AKGÜBRE) fabrikasıdır,

Tags: , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑