fbpx

Fransa

Published on Haziran 29th, 2020 | by Avrupa Forum 2

0

Macron’a sandıkta “yeşil dalga” darbesi

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve partisi belediye seçimlerinde ağır bir yenilgi aldı. Macron’un partisi bütün büyük şehirlerde kaybetti. Yeşiller ise büyük bir başarı elde etti.

Fransa’da dün ikinci turu yapılan yerel seçimler, Yeşiller ve sol ittifakın zaferiyle sonuçlandı. Henüz kesin olmayan sonuçlara göre ülkedeki büyük şehirlerin neredeyse tümünde belediyeler Yeşiller ve sol ittifakın eline geçti.

Seçimin kazananları kimler?

Birinci turda güçlü destek sahibi olduğu anlaşılan Yeşil adaylar veya Yeşillerin desteklediği adaylar, Lyon, Bordeaux, Strasbourg, Poitiers, Besançon, Marsilya, Annecy, Tours ve Nancy gibi Fransa’nın önemli kentlerinde yönetime gelme hakkını elde etti. Yeşiller Partisi (EELV-Avrupa, Ekoloji, Yeşiller) Sözcüsü Eva Sas, yaptığı değerlendirmede seçim sonuçlarını “yeşil dalga” olarak nitelendirdi. Şu ana kadar büyük şehir olarak sadece Grenoble, Yeşiller Partisi tarafından yönetiliyordu.

Seçim sonuçlarını sağcı Le Figaro gazetesi “Fransa’nın siyasi coğrafyası tamamen altüst oldu” diye yorumlarken merkezci Le Monde Yeşil Parti’nin artık Cumhurbaşkanı Macron’a muhalif cephenin önemli bir unsuru haline geldiğini yazdı.

Paris’in ilk kadın belediye başkanı olarak 2014 yılından bu yana görevi sürdüren Sosyalist ve çevreci politikacı Anne Hidalgo açık farkla bir kez daha kazandı. Bir başka önde gelen Sosyalist Partili isim Martine Aubry ise Lille belediye başkanlığını az bir farkla almayı başardı.

Yerel seçimin bir başka sonucu da Fransa’nın en büyük 10 şehrinin yarısında belediye başkanlığını kadın adayların alıyor oluşu. Fransa için bu bir rekor olacak.

Marine Le Pen’in liderliğindeki aşırı sağcı Ulusal Derleniş Partisi ise güneyde Perpignan kentinin belediye başkanlığını kazandı. Böylece aşırı sağın Fransa’da 1990’lardan bu yana yerel yönetimi ele geçirdiği en büyük şehir Perpignan oldu.

Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un kurucusu olduğu Yürüyüş Halindeki (veya, İşleyen) Cumhuriyet (LREM) partisi ise seçim sonuçlarının belli olması üzerine uğradıkları yenilgiyi kabul etti.

Parti Sözcüsü Sibeth Ndiaye, yaptığı açıklamada “Bu akşam hayal kırıklığı yaşıyoruz” dedi. LREM partisinden sadece Başbakan Edouard Philippe, kuzey batıdaki liman kenti Le Havre’da seçimi kazandı.

Fransa anayasası Philippe’in belediye başkanlığı görevini sürdürürken aynı zamanda hükümetteki görevini sürdürmesine izin veriyor ama bir kabine değişikliği de ihtimal dahilinde.

Katılım oranı son derece düşük

Mart ayı sonunda yapılması planlanan ancak korona virüs salgını nedeniyle ertelenen yerel seçimlerde katılım yüzde 40 gibi düşük bir düzeyde kaldı. Seçmenler yaklaşık 5 bin belediyenin yöneticilerini belirledi.

Oy kullanma işlemi sırasında sandıklarda maske takmak zorunlu tutuldu.

Kaynak: Deutsche Welle Türkçe / BBC Türkçe

Tags: , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑