fbpx

Avrupa

Published on Eylül 10th, 2020 | by Avrupa Forum 11

0

Macron: Erdoğan’a karşı güçlü durmalıyız

Doğu Akdeniz’deki Atina-Ankara gerilimine müdahil olan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, ‘Avrupa Birliği’nin Türkiye’ye karşı birleşik bir duruş sergilemesi gerektiğini’ söyledi. Macron, “Bizler, Avrupalılar olarak, Erdoğan’a karşı katı ve güçlü durmalıyız” dedi.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, güney Avrupa ülkelerinden oluşan Akdeniz Yedilisi (MED7) zirvesinin açılışında Türkiye’ye sert eleştiriler yöneltti. Macron, zirvede Yunanistan’la dayanışma beyan edeceklerini ve Türkiye konusunda daha ortak bir pozisyon arayacaklarını söyledi.

Fransa Cumhurbaşkanı, Brüksel’e de seslenerek Avrupa’nın Türkiye’ye karşı ortak bir politika belirlemesi çağrısında bulundu. Macron, “Bizler, Avrupalılar olarak, Erdoğan’a karşı katı ve güçlü durmalıyız. Gerilimin tırmanmasından kaçınmak istiyoruz ama Türkiye’nin belirli konulardaki niyetlerine açıklık getirmesi gerekiyor. Avrupa’nın bir bütün olarak Türkiye konusunda daha net ve birleşik bir pozisyona ihtiyacı var” diye konuştu.

Fransa, Yunanistan, Portekiz, İspanya, İtalya, Kıbrıs ve Malta’nın yer aldığı MED7 zirvesi, bugün Fransa’nın Korsika adasında düzenleniyor. Macron’un zirvede Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis ile ikili bir görüşme yapması da bekleniyor.

Kaynak : Gazete Duvar

Tags: , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑