fbpx

Belçika

Published on Mart 21st, 2020 | by Avrupa Forum 3

0

Liège Acil Servis Doktoru: “Doktorları alkışlayan insanlara dayanamıyorum!”

Belçika’nın Liège kentinde görev yapan Acil Servis Doktoru insanların ikiyüzlü tutumunu basına verdiği bir röportajda eleştirdi. Türkiye’de de sağlık çalışanlarına verilen destek tartışma konusu olduğundan haberi çevirerek sizlere ulaştırmak istedik. Doktorun açıklamaları şu şekilde:

24 saat üst üste uykusuz kaldığım, yoğun bakım günlerinde kendimi hayata küsmüş hissediyorum. Ama genel olarak sağlık çalışanlarını alkışlayanlara katlanamıyorum: hastaneler Covid-19 için, bu kesintisiz aşırı yüklenme için hazır değildi. Acil servisler harap durumları ve personel eksiklikleriyle (özellikle hemşire) aşırı yüklenmeyi beklemiyordu. Saint-Pierre’in solunum maskeleri için dilenmesi tam bir utanç!

Neredeyiz? Sınır Tanımayan Doktorlar sahaya inecek mi? Alkışlayan insanların büyük bir kısmı sağlık bütçelerini düşüren geri zekalılara oy veriyor, sağlık harcamalarını birkaç milyar avro düşüren hükumetin Bütçe bakanı olduğunu unutarak #keepsophie hashtag kampanyası yapıyor. Sözde, hayatlarımızı riske attığımız için korkuyorlar?! Gerekli imkanların olmaması nedeniyle, yetersiz mola ve stresli işleri olan insanlar, enfeksiyondan ölmüyor. Kötü ücretli işleri sebebiyle 10-15-20 yılllık hayat beklentilerini kaybederek ölüyorlar. Bu yüzden alkışlarınız için teşekkür ederim, ancak hastane personeli yıllardır boktan koşullarda çalışıyor ve işlerini olabildiğince iyi yaparak sağlıklarını riske atıyorlar.

Bir dahaki sefere sağlık çalışanlarının, sağlık hizmetlerinin yeniden finanse edilmesi için protestolarını gördüğünüzde bizi destekleyin. Ve oy pusulasını, sandığa attığınızda iki kere düşünün!

Bu deklerasyon Liège’de acil servis doktoru olan Antoine Dumont ve Brüksel’de acil servis hemşiresi Mathilde Dumont Siamu tarafından imzalandı.

Not: Akşam 8’de alkışladığınızda, dağıtım işçileri, hemşireleri, çöp toplayıcılarını da düşünün, onların da çalışma koşulları kötü ve çok düşük ücret alıyorlar.


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑