fbpx

Avusturya

Published on Haziran 25th, 2020 | by Avrupa Forum 1

0

Viyana’daki Kobane protestosuna Türk faşistler saldırdı

İşgalci Türk devletine ait SİHA’ların Kobanê’nin Helincê Köyü’ne saldırısında üç kadının katledilmesi Avrupa’nın birçok kentinde lanetlendi. Viyana’da eyleme sivil faşistler saldırdı

İşgalci Türk devletine ait SİHA’ların Kobanê’nin Helincê Köyü’ne hava saldırısında bulunması Avrupa’nın birçok kentinde yapılan eylemlerle lanetlendi. Saldırıda bir köy evinin hedef alınması sonucu evlerinin bahçesinde oturan üç sivil kadın ölümsüzleşmişti.

Edinilen bilgilere göre, Türk devletine ait SİHA’larla düzenlenen saldırıda Fırat alanı Kongra-Star Koordinasyonu’ndan Zehra Berkel ile Emine Veysi, Fırat Bölgesi Kongreya Star Üyesi Hebun Mele Xelîl ölümsüzleşmişti.

Almanya’nın Köln ve Duisburg kentleri, İsveç’in başkenti Stockholm ve Göteborg kentleri, Fransa’nın Paris, Avustralya’nın Sydney, Avusturya’nın Viyana, Hollanda’nın Den Haag kenti eylemlerin yapıldığı yerlerden bazıları.

Viyana’da Avrupa Kadın Dayanışması eylemine faşist saldırı

Avrupa Kadın Dayanışması da Helincê köyündeki kadın katliamını lanetleyen eylemlerde yerini aldı. AKD’nin Viyana’da yapmak istediği eyleme daha başlamadan Türk sivil faşistleri saldırdı. Faşistler kadınlardan gereken cevabı aldılar. Polis araya girdi. AKD bileşenlerinin Viyana Türkiyeli İşçiler Derneği’ne gittikleri, faşistlerin ise derneğin karşısında toplanmaya başladığı gelen bilgiler arasında. Şu anda polis derneğin sokağını trafiğe kapatarak, derneğe girmek istemektedir. Orada bulunan ve faşistlere müdahale eden arkadaşlarımızı gözaltına almaya çalışmaktadır.

VTİD derneğine giden devrimci, demokrat, yurtseverler yeniden örgütlenerek gelen ve derneğe bozkurt işaretleri yaparak saldırmak isteyen faşist çetelere karşı “Faşizme karşı omuz omuza!”, “Kürdistan faşizme mezar olacak!” sloganları atarak bekleyişlerini sürdürmektedir.

Avrupa Kadın Dayanışmasının çağrısıyla tekrar 10 Viyana Keplerplatz U1 alanında toplanan antifaşist güçler saldırıyı ve polisin saldırıya göz yummasını kınadı.

Köln’de kadın katliamına karşı eylem

Almanya’nın Köln kentinde ise eylem Viyana Kadın Meclisi’nin çağırısıyla Bahnhofsvorplatz’da yapıldı.

Kobanê’de dün akşam katledilen üç kadının fotoğraflarının bulunduğu pankart ve dövizlerin taşındığı eylemde yapılan konuşmalarda Rojava’da 10 yıldır yeni bir toplum yaratılmaya çalışıldığı ve Türk devletinin bunu engellemek için sürekli işgal ve katliam girişiminde bulunduğuna dikkat çekildi.

Almanya’nın Türk devletine silah yardımı yaptığı ve IŞİD’in yenilgisine rağmen Kobanê’de IŞİD’in bitiremediğini bugün Türk devletinin tamamlamak istediği belirtildi.

Eylemde Defend Rojava ve birçok kurum açıklamalarını okudu.

Yaşanacak Dünya / AF

Tags: , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑