fbpx

Yazarlar

Published on Ağustos 17th, 2020 | by Avrupa Forum 1

0

“Kimse Yok mu?…” – Hilmi Toy

17 Ağustos, 1999. En çok derin uykusunda eksildik gecenin. Eksildik uykuda bir bir sayamayacağımız kadar çok. “kimse yok mu?” çığlıkları yardı geceyi gündüzü günlerce. Deprem ezdi yüreğimizi, insanca yaşanır konuttan yoksun bırakan kapitalist sistem ezdi. Yıkıntıların arasından gelen bu ses hâlâ yankılanıyor yürekleri sağır olmayanların kulaklarında.

17 Ağustos 1999, 21 yıl önce bugün. Deprem vurdu, kapitalizm katletti. Afeti felakete dönüştüren bu çarpık yapılaşma sistemi. Binlerce insanın canını aldı ecelsiz. Ocaklar söndü, yürekler yandı.

Geriye acılar kaldı, geriye gidenlerin özlemi, geriye yaşanmamış nice hayatlar kaldı. Yükü hüzün bugün yüreklerimizin. Yükü efkar, yükü öfke, yükü özlem.

Bugün günlerden 17 Ağustos. Özledik, bekledik, gözledik gelmediniz. Bu sistem ayakta, çarpık yapılaşma almış başını gidiyor, doğanın tahribatı en üst düzeyde. Carette Tepeden Kaz Dağlarına havaya, suya, ağaca ormana kıyım sürüyor. Yoksulların yoksulluları ve de örgütsüz, bilinçsizliği üzerinden sürüyor bu vahşi, bu kara düzen. 21 yıl oldu dinmedi acılarımızın öfkesi.

21 yıl önce Körfez de 7.4 şiddeti ile vurdu deprem afeti. Felaket oldu. Bu şiddette bir depremle Japonya’da sadece evler sarsıntı geçiriyor. Çini çanak kırılıyor, raflar, dolaplar devriliyor. Bizim memlekette bu şiddette bir deprem koca koca kentleri yerle bir ediyor. On binlerce insan toprak oluyor. Bizim gibi ülkelerde deprem vuruyor, çarpık, denetimsiz, vahşi kapitalist sistem öldürüyor. Deprem afetini felakete dönüştürüyor, acısını emekçi insanlık, yoksulluktan barındıkları çatıların altında yoksullar yaşıyor.

“7.4 Allahın gazabı” mı?

Bizim memlekette birileri depremde hayatını yitirenler ve evleri viran olup, figan düşenler için buna “7.4 Allahın gazabı” diyor. Birileri pankart açıyor “7.4 Yetmedi mi?” diye. Bizim memlekette o dönem bir Sağlık Bakanı Yunanistan’ın kan bağışı istemini “bize Yunan kanı bulaşmasın” diye reddediyor. Aynı şeyi ya da benzer davranışları Van depreminde de gördük, duyduk, yaşadık.

Acıların, yaraların iyileşmesini değil, ırkçılığın, ayrımcılığın ve ötekileştirmenin derinleşmesini sağlıyor egemenler. İnsanın acısını bile ranta çevirmeye bakıyorlar tüm hırsları ile. Deprem fonu, deprem konutları üzerinden az yolsuzluk, suistimal yaşanmadı, hala da yaşanıyor. Deprem için önlem hak getire. Deprem anında toplu toplanma alanı olarak İstanbul’da önceleri 486 alan varken, bugün 77 toplu toplanma alanı kalmış. Halkımızın deyimiyle “Yerine yeller eser olmuş!”. Avm (Aliş Veriş Merkezi), Rezidanslar, Plazalar yapılmış.

Her zaman olduğu gibi, hemen her durumda olduğu gibi depremin yaralarını da halkların dayanışması sardı/sarar esas olarak, acısını halklar paylaşır. “Biriktirdiğin değil paylaştığın senindir” belgisi ile dayanışma bilinci ve ruhu yaraları sağaltan olur.

21 yıl oldu 17 Ağustos’ta deprem vuralı yüreğimize. Binlercemizin yüreğinden, canından bir parçayı alıp kopardı. Ben de Ali ağabeyim ile daha 18 yaşına bile doymayan yeğenim İlkay’ı kaybettim deprem felaketinde. Uğurlamaya bile gidemedim o günkü koşullarda. Binlerce aileden biriydik bizde. Acıları hala derin, yaraları merhem tutmaz, “kimse yok mu?” sesleri, “sesimizi duyan yok mu? Çığlıkları kulaklarımızda.

Depremin vurup bu köhne sistemin öldürdüğü bir bilanço şimdi. Rakamların dili soğuk, yönetenlerin zihniyeti kara, sistemin dayattığı yeryüzünü cehennem kılmak insanlara. Ama bu hep böyle gider sanılmasın devran. Bu düzen değişecek elbet. Afetler felaketlere dönüşmeyecek. Önce insan, önce insanca yaşam düzeni tüm koşulları ve olanaklarıyla. Bunun düzenin adı sosyalizm. Doğa için insan, insan için doğa sosyalizmle yaşanacak. Gölgesi satılmayan ağaç kesilmeyecek. Dereler, çaylar, ırmaklar HES’ler için kurutulmayacak. “Gel günlerim gel de dol” dilimde Türküsü, bekleyişte umudum oluyor emekçi insanlık için.

Umuda yaslanarak tutunmayı unutma hayatın ellerinden.

17 Ağustos 2020

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑