fbpx

Kültür Sanat

Published on Ekim 27th, 2018 | by Avrupa Forum 20

0

Karayel’in karikatür kursları

Dünyaca tanınmış karikatürcü Erdoğan Karayel’in Baden-Württemberg Eyaleti’ndeki resim ve karikatür kursları büyük ilgi görüyor.

AF (Stuttgart)

LUTEV (Yeni-Lutev Ludwigsburg Türkische Elternverein) ve KSI’de (Stuttgart Kültür ve Sosyal İnsiyatif Derneği) devam eden kurslara her hafta yeni öğrenciler katılıyor. Çocuklara ve gençlere yönelik düşünülen kurslara eyaletin dört bir tarafından çocuklar geliyor. Eğer talep olursa yetişkinlere de kurs verebilme olanağı var. Kursların büyük ilgi görmesinin nedeni, Karayel’in, Stuttgart-Karlsruhe Başkonsolosluklarının destekleri ile Baden ve Württemberg Okul Aile Birlikleri Dernekleri Federasyonları’nca çıkartılan “Bizim Çocuklar” dergisini yönetmesi ve çocuklara yönelik etkinliklerle tanınması en büyük etken. Karikatür dalındaki uluslararası başarılarıyla tanınan sanatçının en büyük ideallerinden biri “Karikatür Okulu” açmak. Karikatür kurslarını bu yönde bir adım olarak gören Karayel, kurslara olan ilgiden son derece memnun. Dünyada “gülen düşünce” olarak tanınan karikatür sanatının en büyük özelliği tüm ülkelerde en etkin ve vurucu sanatlardan biri olması. Dünyada konuşulan ikibini aşkın dili konuşabilen ender sanatlardan biri olan Karikatür, dünyanın dört bir köşesinde ilgi gören ve sevilen bir sanat dalı.

“Çocuklara karikatürü “çizgiyle konuşmak” olarak tanıtıyor ve öğretiyorum” diyor Karayel ve devam ediyor: “Kurslarda sadece karikatür çizdirmiyorum, her fırsatta ülkemizin zengin kültürünü ve tarihini de öğretmeye çalışıyorum. Derslerde yakın zamanda, onyedi yıl yayınlandıktan sonra durdurulan çocuk dergisinde yer alan konuları da çizgilerle işlemeye başlayacağız. Özellikle çok sevilen çizgili bulmacaları birlikte hazırlayacağız. Her derste Türkiye karikatür tarihinde iz bırakmış karikatürcü ustalarımızı tanıyacağız ve sevilen karikatürlerinden örnekleri çizmeye çalışacağız. Böylelikle hem çocuklarımız karikatür tarihimiz öğrenecek, hem karikatürcüleri tanıyacak, hem de ustalarımızı çocuklarımızın çizgileriyle yaşatmış olacağız. Kurslarımız öğretim yılı boyunca sürüyor. Çizgilerini geliştiren öğrenciler karikatür sanatının daha üst “level” diyeceğimiz aşamalarına devam edebilecek, profesyonel çizer olabilmek için büyük bir şans yakalayabilecekler. Bu konuda başarılı bir örneğimiz var. Öğrencilerimden Emek Gülcan Kutlu, şimdiye kadar katıldğı karikatür ve logo yarışmalarından iki birincilik ödülü kazandı. Bu benim için büyük bir mutluluk kaynağı…”

Karikatür kursları şimdilik LUTEV ve KSI’de devam ediyor. Aileler, resim ve karikatür yeteneği olan çocuklarını bu kurslara yönlendirebilir. Peki çocuklar haftalık iki saatlik derste neler yapıyorlar? Bu sorumuzu da Karayel şöyle yanıtlıyor:

“Kurslarımız Cuma (LUTEV) ve Cumartesi (KSI) ikişer saatlik derslerle devam ediyor. Gazeteniz aracılığıyla başta Güner Öztel olmak üzere LUTEV yönetim kuruluna hem de Ahmet Uzun’un başkanı olduğu KSI yönetim kuruluna bir kez daha teşekkürlerimi iletmek istiyorum. Her iki dernek de çocuklara yönelik çalışmalarıyla tanınıyor ve son derece başarılı etkinlikler düzenliyorlar. Bu eyalette yaşayan Türkiyeli ailelerin çocukları için büyük bir şans bu. Çalışmaları iki grup halinde yapıyoruz. Çizgisi gelişmiş olanları ayrı, yeteneği olan ama geliştirmesi gerekenleri ayrı masalarda oturtuyoruz. İlk dersimiz 55 dakika sürüyor. “Günter” ya da “Ömer” adını verdiğimiz tahta adamımızla ilk başlayanlara beden hareketleri çizimleri yaptırıyoruz. Sonra özellikle kendi çizgilerimden oluşan tiplemeleri tablet ve beamer aracılığıyla duvara yansıtarak hep birlikte çiziyoruz. Ellibeş dakikanın bitiminde 10 dakikalık bir molamız oluyor. İkinci dersimiz oldukçakeyifli geçiyor. Önce kısa süreli bir çizgi film izliyoruz hep birlikte. Filmin bitiminde tekrar izlemeye başlıyoruz. Ama bu kez bazı karelerde durdurarak, ekranda yer alan çizgi kahramanları çizmeye çalışıyoruz. Bu yöntem çocuklara oldukça eğlenceli geliyor. Zira her ne kadar yetenekli olsalar da onları çok sıkmamak gerekiyor.  Çocuğun yetenekli olduğu halde ekip çalışmasına sıcak bakmadığını gördüğüm örnekler var. Onlara hak veriyorum ve çalışmalarını daha sakin bir ortamda veya müzik dinleyerek yapmalarını öneriyorum. Bu onları oldukça mutlu ediyor. Çocuklar içinde çizgileri gelişmiş olanları kendilerine verdiğim illüstrasyon ve karikatür kitaplarından kendi seçtikleri bir çalışmayı çizmelerini istiyorum. İsterlerse kulaklıklarını takıp müzik dinleyebilir ve daha keyifli çizebilirler. Bu konuda oldukça hoşgörülü davranmaya çalışıyorum. Zira resim olsun, karikatür olsun çizim yaparken biraz dış dünyadan kopmanızda yarar var.. Böylelikle keyifli ve mutlu bir şekilde çiziyorsunuz. Sonuç? Elbette mükemmel.

Yetenekli çocukları olan anne ve babalar Erdoğan Karayel’e 0173-8683018 no’lu cep telefonundan ulaşabilirler. LUTEV ve KSI kurslarının yanısıra isteyen aileler, Stuttgart ve çevresinde yaşamaları koşuluyla, çocuklarınır özel kurs almalarını da sağlayabilir.

   

Tags: , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑