fbpx

Kadın

Published on Ekim 15th, 2020 | by Avrupa Forum 5

0

Kadir Şeker’e 12 buçuk yıl hapis cezası

Konya’da sevgilisini darp ettiğini düşündüğü kişiyi engellemek isterken öldürdüğü gerekçesiyle tutuklanan Kadir Şeker‘in yargılandığı davanın karar duruşması Konya 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Şeker hakkında savcı mütalaasında, iddianameye bağlı kalarak suçun ağır tahrik altında işlendiğini belirterek, “kasten öldürme” cezasının en alt sınırdan, tahrik indiriminin de en üst sınırdan verilmesi talep edildi. 

“İyi hal” indirimi uygulandı

“Kasten öldürme” suçundan tahrik indirimiyle 12 yıldan 18 yıla, “yasak bıçaklar ve diğer aletlerle ilgili suçlar ve cezaları” kapsamında 6 aydan 1 yıla kadar hapsi istenen Şeker’e mahkeme heyeti, 15 yıl hapis cezası verdi. “İyi hal” indirimine giden heyet, cezayı 12 buçuk yıla düşürdü.

Ne olmuştu? İddiaya göre, üniversiteye hazırlanan Kadir Şeker, 5 Şubat’ta merkez Selçuklu ilçesi Kosova Mahallesi’ndeki parkta bir kişinin sevgilisini darp ettiğini görmüş, çifti ayırmaya giden genç, bu sırada saldırgan Özgür Duran’ın sözlü ve fiziki müdahalesiyle karşılaşmıştı. Genci bir süre kovalayan ve darbeden Özgür Duran, boğuşma sırasında aldığı bıçak darbesiyle yere yığılmıştı. Göğsüne aldığı yara nedeniyle ambulansla Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesine kaldırılan Duran hayatını kaybetmişti. Polis ekipleri, olay yerindeki kan izlerini takip ederek Şeker’i, ikamet ettiği teyzesinin evinde gözaltına almıştı. Şeker çıkarıldığı hakimlikçe tutuklanmıştı. Konya 3. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edilen iddianamede, Şeker hakkında “haksız tahrik altında kasten öldürme” suçlamasıyla 12 yıldan 18 yıla kadar hapis cezası talep edilmişti. Kadınlar sosyal medyada, Şeker’in ceza almaması için kampanya başlatmıştı.

Kaynak:Bianet

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑