fbpx

Emek

Published on Mart 16th, 2020 | by Avrupa Forum 1

0

İtalya’da patronlara ve koronavirüse karşı grev

İtalya’da işçiler koronavirüs salgının artması ve ölümlerin yaşanması sonucu işçi sağlığı ve iş güvenliği talebiyle fabrikalarda grev ilan ettiler. Ülkenin onlarca kentinde yüzlerce işçinin katıldığı grevlerde “fabrikaların tatil ilan edilmesi”, “iş aletlerinin dezenfekte edilmesi”, “işçilerin sağlık ve ücretlerinin güvenceye alınarak üretimin programlı biçimde azaltılması” gibi somut talepler öne çıkıyor

21 bin kişinin koronavirüs ile enfekte olduğu, yaklaşık 2 bin kişinin tedavi edildiği ve bin beş yüze yakın sayıda kişinin yaşamını yitirdiği İtalya’da işçiler, işçi sağlığı ve güvenliği istemiyle greve çıktı.

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi’nin (İSİG) paylaştığı verilere göre onlarca fabrikada yüzlerce işçi koronavirüse karşı daha fazla önlem alınmasını istedi.

Nerelerde grev var?

Marghera’da (Vendik) bulunan Fincantieri Tersanesi’nde, Brescia sanayi bölgesindeki çoğu fabrikada, Mantova’da bulunan Corneali hazır giyim fabrikasında, Roma’da bulunan İKEA Anagnina mağazasında, PSA Genova Terminali’nde, Termoli’deki Fiat fabrikasında işçiler greve çıktı.

Tabandan Sendikal Birlik de (USB), yan sanayi sektörlerinde 32 saatlik grev ilan ederek, “işçi sağlığı ve ücretlerin güvenceye alınması için radikal önlemlerin alınmasını” istedi. İlan edilen grev pankartında, “Patronlara ve koronavirüse karşı grev”“Kardan önce işçi sağlığı” ifadeleri yer aldı.

USB, “İşçilere ne dezenfektan ne de doğru dürüst maske, eldiven veriliyor” dedi. USB Lojistik bölümünden bir iş güvenliği delegesi, “Depolar, aletler dezenfekte edilmiyor” dedi.

Metal İşçileri Sendika Federasyonu da, acil işçi sağlığı önlemleri için hükümetin olağanüstü toplantı yapmasını istedi ve tüm metal işçilerini derhal eyleme çağırdı. Grev talebinde, “İşçilerin sağlık ve ücretlerinin güvenceye alınarak üretimin programlı biçimde azaltılması” yer aldı.

“Herkes 1 metre mesafeyle duracak diye yasa çıkartıp, bizi burun buruna çalışmaya zorluyorlar”

Fincantieri Tersanesi’nde greve çıkan işçiler, “Herkes birbirinden 1 metre mesafeyle duracak diye yasa çıkartıp, burada bizi burun buruna çalışmaya zorluyorlar. Hiç bir alet, makine dezenfekte edilmiyor. Virüs salgın bir hastalık, biz kendimizi güvende hissetmiyoruz” dediler.

Brescia sanayi bölgesindeki fabrika işçileri ise, “Biz mezbahada et değiliz. 15 günlük önlemler neden burada uygulanmıyor?” diye sordu.

Bölgedeki en büyük sendikalardan CGİL’den Francesco Bertoli, “Şirketlerle konuşmaya çalışıyoruz. Bizi dinlemiyorlar. Beş sektörde grevler başlattık” açıklamasında bulundu.

450 işçinin çalıştığı Corneali hazır giyim fabrikasından bir işçi, “A ve B türü yurttaşlar yoktur, sağlık herkesin sorunu” dedi. 11 Mart’tan beri grevde olan PSA Genova Terminali işçileri de iş aletleri dezenfekte edilmeden çalışmayacaklarını ilan etti.

4 günlük grev ilan edilen Termoli’deki Fiat fabrikasında da durum farklı değil. İşçiler, “Hükümet fabrikaları tatil etmedi, bir yandan ‘evinizde kalın’ diye talimatlar çıkartıp diğer yandan fabrikadaki montaj hattı işçilerini bile çalıştırıyorlar, biz işçilerin ve ailelerimizin sağlığını ve yaşamını riske ediyorlar” diye konuştu.

Sendika.Org

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑