fbpx

İtalya

Published on Ağustos 10th, 2020 | by Avrupa Forum 11

0

Korona yardımı almış olan beş vekile istifa çağrıları

İtalya’da hükümetin üç aylık sürede halka yaptığı yüzlerce euroluk korona virüsü yardımından beş vekilin de yararlandığı ortaya çıktı. “13 bin euroluk maaşın neyine yetmiyor” diye eleştirilen vekillere istifa çağrıları yağıyor.

Övgü Pınar’ın BBC Türkçe’deki haberine göre rezaleti La Repubblica gazetesi açığa vurdu. Gizlilik kanunları gereği bu milletvekillerinin isimleri açıklanmıyor. Ancak beş milletvekilinden üçünün muhalefetteki Lig (Lega) Partisi’ne, diğer ikisinin de iktidardaki 5 Yıldız Hareketi ile Yaşayan İtalya (Italia Viva) partilerine mensup olduğu belirtiliyor.

‘2 Bin yerel yetkili de yararlandı’

Milletvekillerinin yanı sıra 2 bin kadar yerel yönetim yetkilisinin de Covid-19 yardımlarından faydalandığı iddia edildi.

İtalya’da Covid-19 salgınını kontrol altına almak amacıyla uygulanan kapama tedbirlerinin ekonomiyi durma noktasına getirmesi nedeniyle hükümet, mart ayından itibaren çalışanlara ekonomik destek paketleri hazırlamıştı. Milletvekillerinin, serbest çalışanlar için hazırlanan yardım paketlerinden faydalandığı belirtiliyor. Bu pakette, mart ve nisan aylarında 600 euro, mayısta ise 1000 euro’luk mali destek yer alıyordu.

’13 bin euro maaş yetmemiş!’

Koalisyon hükümetinde yer alan 5 Yıldız Hareketi’nden Dışişleri Bakanı Luigi Di Maio, “kurnazlık yapan zavallılar” diye nitelediği bu milletvekillerini ortaya çıkarak istifa etmeye çağırdı. 5 Yıldız’ın eski siyasi lideri de olan Luigi Di Maio, “Belli ki yaklaşık 13 bin euro’luk aylık maaşları, faydalandıkları tüm ek hak ve ayrıcalıklar onlara yetmiyordu! Utanç verici. Gerçek bir ahlaksızlık” diye tepki gösterdi. Di Maio, “Bedenlerinde bir utanç kırıntısı kaldıysa İtalyanlardan özür dilesinler, parayı iade etsinler ve istifa etsinler” dedi.

Koalisyon ortağı Demokratik Parti’nin Genel Sekreteri Nicola Zingaretti de milletvekillerinin Covid-19 yardımı almasını “utanç verici” sözleriyle kınadı.

‘Bir başka ülkede hepsi istifa ederdi’

Muhalefetteki Lig Partisi’nin lideri Matteo Salvini ise hem bu yardıma başvuran milletvekillerini, hem de hazırladığı kararnamenin buna izin verdiği gerekçesiyle hükümeti ve sosyal sigorta kurumunu (INPS) eleştirdi. Salvini “Herhangi bir başka ülkede bunların hepsi istifa ederdi” dedi.

5 Yıldız Hareketi’nden Temsilciler Meclisi Başkanı Roberto Fico ise Covid-19 yardım paketinin, durumun aciliyeti nedeniyle hemen devreye girebilmesi için esnek tutulduğunu vurguladı. Roberto Fico, “Burada sorumluluğun, bireysel ve siyasi etikten kaynaklanması gerektiğini düşünüyorum. Bu gibi durumlarda bireylerin hataları tüm kurumları yaralar. Bu yüzden hepimiz güçlü biçimde tepki vermeliyiz” diye konuştu.

‘Dilenci vekiller’

La Repubblica’nın dün ortaya çıkardığı skandal, bugünkü ulusal gazetelerin birçoğunda manşetlerde yer aldı. Il Giornale gazetesi “İkramiye skandalı. Dilenci milletvekilleri”, Il Tempo “Kovun onları” manşetiyle çıktı.

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑