fbpx

İsviçre

Published on Temmuz 31st, 2020 | by Avrupa Forum 11

0

İsviçre’de sevgilisi olan yabancılara vize verilecek

İsviçre Covid-19 nedeniyle ayrı kalan çiftleri birleştirme kararı aldı. Yetkililer, salgın nedeniyle eşi ya da sevgilisi İsviçre’de kendileri ise bir üçüncü ülkede bulunan kişilerin gelecek pazartesinden itibaren vize alarak ülkeye giriş yapmasına izin verecek.

İsviçre Göçmenlik Müsteşarlığı (SEM) tarafından düzenlenen basın toplantısında çiftlerin birleşmesinde evlilik şartının aranmayacağı fakat çiftlerden ilişkilerini kanıtlamalarını isteyeceklerini açıkladı. İstenen şartlar arasında İsviçre’de kalan kişinin eşine bir davet mektubu göndermesi zorunluluğu da bulunuyor.

Ayrıca İsviçre’ye gelecek kişiler salgın riskinin çok yüksek olduğu bir ülkede bulunuyorsa kendilerinden İsviçre’nin belirlediği karantina kurallarına uymaları da istenecek.

“Kısa süreli tatil arkadaşlıkları yeterli değil”

Ülkeye giriş yapılabilmesi için gereken diğer bir şart da ilişkinin süresi. “Kısa süreli birlikteliklerin” kabul edilmeyeceğinin altını çizen yetkililer, sürenin uzunluğunun kanıtlanması için mektup, fotoğraf, uçak bileti, pasaport damgaları gibi her tür belgenin getirilmesini zorunlu kılıyor.

Covid-19 salgınının başlamasından beri Avrupa Birliği ve Schengen Bölgesi dışında bulunan İsviçrelilerin ülkeye girişine izin verilmiyor.

İsviçre kapılarını sadece Cezayir, Avustralya, Kanada, Gürcistan, Japonya, Fas, Yeni Zelanda, Ruvanda, Güney Kore, Tayland, Tunus ve Uruguay’daki vatandaşlarına açıyor. Schengen Bölgesi dışındaki Avrupa Birliği üyeleri Bulgaristan, İrlanda, Hırvatistan, Romanya ve Kıbrıs da ülkenin kabul ettiği diğer ülkeler.

Danimarka ve Hollanda da benzer bir uygulamaya gitmişti.

Tags: , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑