fbpx

Irkçılık

Published on Eylül 5th, 2020 | by Avrupa Forum 4

0

Irkçı eylemciyi vuran Antifa destekçisini polis öldürdü

ABD’de Oregon eyaletinin Portland kentinde düzenlenen gösteriler sırasında aşırı sağcı bir eylemciyi öldürmek suçlamasıyla gözaltına alınmak istenen bir Antifa destekçisi polisin açtığı ateş sonucu hayatını kaybetti.

New York Post’un haberine göre Washington’da yaşayan 48 yaşındaki Michael Forest Reinoehl, silahlı saldırı olayıyla ilgili perşembe gecesi federal görevlilerin gözaltına alma girişimi sırasında vuruldu.

Gazete son olayın, silahlı saldırıya dair Reinoehl’in Vice News’e verdiği röportajın yayımlandığı gece yaşandığını aktardı.

Röportajda Reinoehl, 29 Ağustos’ta Portland’da eylemciler arasında yaşanan çatışmanın sonrasında 39 yaşındaki Aaron Jay Danielson’ın vurulduğu sırada kendisini savunmak için hareket ettiğinde ısrar etmiş ve böyle bir durumda başka bir seçeneğinin olmadığını söylemişti.

Reinoehl, “Harekete geçmemiş olsaydım şurası kesin ki dostum, eminim ki öldürülmüş olacaktım… Orada durup bir şeylerin olmasına izin veremezdim” demişti.

Röportajda, ülkenin gitmekte olduğu istikametten kaygı duyduğunu vurgulayan Reinoehl, “Dürüst konuşmak gerekirse, bunu söylemekten nefret ediyorum ama bir iç savaşın kapıda olduğunu görüyorum. Bu vurulma hadisesi sanki bir savaşın başlangıcı gibiydi” ifadesini kullanmıştı.

Olayın yaşandığı gece Siyahilerin Hayatı Önemlidir hareketinden eylemcileri korumak için Portland’da olduğunu söyleyen Reinoehl, söz konusu kişiyi vurmasının ardından neler hissettiği sorulduğundaysa “Masum kimseyi vurmadığımdan emindim, çıkış yolu arıyordum” demişti.

Oregonian gazetesine konuşan polis yetkilileriyse, Reinoehl’in silahla vurma olayına dair soruşturmadan geçirilmekte olduğunu belirtmişti.

Biri kız biri erkek iki çocuk babası Reinoehl, sosyal medya hesaplarından sık sık Siyahilerin Hayatı Önemlidir hareketiyle ve protestolarla ilgili paylaşımlar yapıyor ve kendisini “Yüzde 100 Antifa” olarak tanımlıyordu.

(Independent Türkçe)


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑