fbpx

Yazarlar

Published on Ağustos 6th, 2020 | by Avrupa Forum 5

0

İkinci Kemanın Anısına – Hilmi Toy

5 Ağustos 1895 yılında Friedrich Engels vefat etti. Bilimsel sosyalizmin kuramcılarından “Komutan Engels” yaşama veda etti.


“Diyorsun ki, davamıza hayrı yok bu gidişin. Karanlık gitgide, diyorsun, derinleşiyor. Güçler azalıyor, diyorsun, gitgide. Bunca yıl, diyorsun, çalış çabala, sonunda ilk günden daha güç bir duruma düş. Oysa işte düşman her zamankinden daha kuvvetli. Yenilmez gibi de görünür. Biz de hatalar yaptık, bu inkâr edilmez. Sayımız yavaş yavaş azalmada. Sloganlarımız orda burda dağınık. Düşman sözcüklerimizin bir kesimini çarpıttı. Bugüne dek söylediklerimizden hangisi yanlış şimdi? Bir kısmı mı, yoksa hepsi mi? Güveneceğimiz kim var artık? Arta kalanlar mıyız bizler yaşayan bir ırmaktan fırlatılmış? Geride mi kalacağız kimseyi anlamadan ve hiç anlaşılmadan? Yoksa şans mı gerek bize? İşte senin sordukların bunlar. Ama kimseden bir yanıt bekleme, yanıtını da kendin ver.” diye seslenmişti bir şiirinde Bertolt Brecht. 


“Kölecilik, sömürünün ilk, antik dünyaya özgü biçimidir; onu ortaçağda serflik, modern zamanlarda ücretli emek izler.” diyen Friedrich Engels, işçi sınıfının ideolojisi, bilimsel dünya görüşü olan Marksizmin iki kuramcısından biridir. Ancak o “Karl Marx hep birinci, ben ikinci kemandım” demişti soranlara. Sınıf intiharı yapan biridir Engels. Babası tekstil fabrikatörüdür. Burjuva sınıfından gelmedir. Ancak Engels babasının burjuva sınıf ayrıcalıklarını elinin tersiyle iterek, İngiltere’de babasının fabrikasında ücretli işçi olarak çalışan biridir. Ve tüm maddi olanaklarını işçi sınıfı davasına, bilimsel sosyalizmin zaferi için çalışmaya sunmuştur. 


“Ütopik ve Bilimsel Sosyalizm, Doğanın Diyalektiği, Anti-Dühring, Ailenin, Devletin ve Özel Mülkiyetin Kökeni, İngiltere’de Emekçi Sınıfların Durumu” gibi bir çok bilimsel araştırma ve inceleme eserleri vardır. Ayrıca “Komünist Manifesto”yu Marx ile birlikte kaleme almışlardır. Ömrü tamamlamaya yetmeyen Marx’ın Kapital adlı temel eserinin 3. Cildini yayına hazırlayan olmuştur Engels. 1. Enternasyonal’in önder kurucularındandır aynı zamanda. 


125 yıl önce Bir yürek sustu, bir ışık söndü. Ama yaktıkları meşale yanmaya, kuramları yol göstermeye, bugünde referansımız olmaya devam ediyor.

125. Ölüm yıldönümünde anısına saygıyla…

Tags: ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑