fbpx

Ekoloji

Published on Ağustos 29th, 2020 | by Avrupa Forum 6

0

İki köy arasından geçirilen kanalizasyon yaşamı güçleştiriyor

Kayyım yönetimindeki İdil Belediyesi’nin, kanalizasyon sularını Seqlan Deresi’ne dökmesi çevrede kötü kokuların yayılmasına ve tarlalardaki ürünlerin veriminde düşüşe neden oluyor.  

Kayyım yönetimindeki Şırnak’ın İdil Belediyesi’nin Seqlan (Saklan) Deresi’ne döktüğü kanalizasyon suları, derenin geçtiği köylerdeki yurttaşları olumsuz etkiliyor. Kanalizasyon suyundan kaynaklı kirlenen derenin geçtiği İdil’in Sırtköy (Deştadarê) beldesi, Kovex (Derecik), Herbaxa (Herbak) ve Sirsirk (Çağıl) köyleri ile Cizre’nin Qewlebana, Batil (Tepeönü), Biyakuqa Jêr (Aşağıçeşme) ve Biyakuqa Jor (Yukarıçeşme) köylerinde, yurttaşlar özellikle yaz aylarında kokudan duramıyor.  

Derenin kirliliği kimi bulaşıcı hastalıklara da davetiye çıkarıyor. Yurttaşlar, kirli dereden meyve ağaçları ve bostanlarını suladıkları için verimin düştüğünü, dereden su için hayvanlarının da zarar gördüğünü paylaştı.   

SORUN ÇÖZÜLSÜN

 Söz konusu derenin kirletilmesinden en çok nasibini alan köylerin başında Cizre’nin Aşağı ve Yukarıçeşme köyleri geliyor.

Derenin her iki köyün ortasından geçtiğine işaret eden yurttaşlardan Sefer Erdoğmuş, kanalizasyon sularının arıtılması gerektiği üzerinde durdu. Erdoğmuş, “Hayvanlarımız bu sudan zehirleniyorlar. Bostanlarımız ve ağaçlarımız bu dereden sulandığı için zarar görüyor. Yaz aylarında ise kokudan ise duramıyoruz” dedi.

Köylerinde kanalizasyonlarının da olmadığını belirten Erdoğmuş, “Bu mağduriyetin giderilmesi ve çözülmesini istiyoruz. Sağlığımız için bu sorunun çözülmesi çok önemlidir” diye seslendi. 

Kaynak: MA


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑