fbpx

Kültür Sanat

Published on Ekim 13th, 2020 | by Avrupa Forum 5

0

İBB’de sahnelenecek ilk Kürtçe oyuna kaymakamlık yasağı

İBB Şehir Tiyatroları Gaziosmanpaşa Sahnesi’nde sahnelenecek olan “Bêrû” (Yüzsüz) adlı Kürtçe tiyatro oyunu, Gaziosmanpaşa Kaymakamlığı tarafından yasaklandı. TJN tiyatrocularından Ömer Şahin, hukuki ve yasal bütün kanalları işleteceklerini söyledi.

İBB Şehir Tiyatroları tarafından pandemi döneminde özel tiyatrolara destek projesi kapsamında bu akşam Gaziosmanpaşa Sahnesi’nde sahnelenmesi gereken “Bêrû” (Yüzsüz) adlı Kürtçe tiyatro oyunu, Gaziosmanpaşa Kaymakamlığı tarafından yasaklandı.

TIKLAYIN – İBB Şehir Tiyatroları’nın Ekim programında Kürtçe bir oyun

Gaziosmanpaşa Emniyet Müdürlüğü tarafından ve 5442 sayılı Kamu Güvenliği Kanunu ve 2911 sayılı Toplantı Gösteri Yürüyüşleri Kanununa muhalefet gerekçesi ile yasaklanmasını talep edilen kararı, Gaziosmanpaşa Kaymakamlığı İBB Şehir Tiyatrosuna iletti.

Kaymakamlığın söz konusu tebliğinde yasak kararı şu gerekçelerle ifade edildi:

“İBB Şehir Tiyatroları tarafından 50 özel tiyatroya Ekim 2020 ayı içerisinde sahnelerinde yer verileceği ve organizasyonda yer alacak Teatra Jiyana Nû isimli özel tiyatro oyuncuları tarafından 13 Ekim 2020 Salı günü Saat 20.30’da İBB Şehir Tiyatroları Gaziosmanpaşa Sahnesinde (Merkez Mahallesi Ordu Caddesi Gaziosmanpaşa Kültür Merkezi Kaç 3 Gaziosmanpaşa İstanbul) BERU: KLAKSON BORİZIN BİRT isimli oyunun sahneleneği açık kaynaklardan öğrenilmiştir. 5444 Sayılı İl İdaresi Kanunun 32/ç maddesi gereğinci ‘İlçe sınırları içerisinde huzur ve güvenliğin, kişi dokunulmazlığının tasarrufa mutallik emniyetin, kamu esenliğinin sağlanması ve önleyici kolluk yetkisi Kaymakamın ödev ve görevlerindendir. Bunları sağlamak için Kaymakam gereken karar ve tidbirleri alır’ hükmü yer almaktadır.

“Yapılmak istenen tiyatro etkinliğinin genel kamu düzenini bozabileceği değerlendirildiğinden, ilçemiz sınırları içerisinde huzur ve güvenliğin, kişi ve dokunulmazlığının tasarrufa müteallik emniyetin, kamu esenliğinin sağlanması amacıyla 5442 sayılı İl İdaresi Kanununun 32/ç maddesi ve 2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunun 17. Maddesi hükümleri doğrultusunda adı geçen Teatra Jiyana Nû isimli özel tiyatro tarafından BERU:KLAKSON BORİZAN BİRT isimli tiyatro oyununun Gaziosmanpaşa ilçemiz sınırları içerisinde tüm açık/kapalı alanlarda yapılmasının süresiz olarak YASAKLANMASI hususunu; Tensiplerinize arz ederim.”

TJN: Hukuki bütün kanalları kullanacağız

TJN oyuncularından Ömer Şahin bianet’e, bu karara karşı hukuk ve yasal bütün haklarını sonuna kadar kullanacaklarını söyledi. Şahin daha önce de TJN’nin bir oyununun yasaklandığını bu yasaklama kararına karşı hukuki süreci başlattıklarını ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) tarafından Türkiye’nin yasaklamadan dolayı kendilerine tazminat ödemek zorunda bırakıldığını söyledi.

Şahin ayrıca bu kararın sadece Kürtçe tiyatro yapan kendileri açısından değil diğer dillerde tiyatro yapanlar açısından da karşı çıkılması gereken bir karar olduğunu belirterek önümüzdeki günlerde kamuoyuna geniş bir açıklama yapacaklarını dile getirdi. 

Dario Fo’nun oyunu

İBB Şehir Tiyatroları’nın 50 özel tiyatroya destek vermek amacıyla sahnelerini açması sonrasında TJN tiyatro topluluğu başvurusunu yapmış, İBB Şehir Tiyatroları da oyunun Gaziosmanpaşa Sahnesi’nde oynanmasına onay vermişti. 

Dari Fo’nun oyununu Dilawer Zeraq Kürtçe’ye çevirdi. Nazmi Karaman’ın yönetip Rugeş Kırıcı, Ömer Şahin, Rewşan Apaydın ve Cihat Ekinci ile birlikte oynadığı oyun eğer yasaklanmasaydı Şehir Tiyatroları’nın 106 yıllık tarihinde bilinen ilk Kürtçe oyun olacaktı. (FD)

Kaynak:Bianet

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑