fbpx

Kürdistan

Published on Ekim 13th, 2020 | by Avrupa Forum 6

0

HPG’den Hatay ve İskenderun yangınlarına ilişkin açıklama

HPG Basın İrtibat Merkezi (HPG-BİM), Hatay ve İskenderun’daki orman yangınlarına ilişkin kendilerini sorumlu tutan açıklamaların “mesnetsiz” olduğunu belirtti. 

HPG-BİM, orman yangınlarına ilişkin yapılan suçlamalara şöyle yanıt verdi:

“TC yetkilileri ve medyası Hatay ve İskenderun’da yaşanan orman yangınlarından Hareketimizi sorumlu tutan kimi açıklamalarda bulunmuşlardır. Hareketimiz PKK’nin Kürdistan ve Türkiye’deki işgal, sömürü ve talana son vermek için mücadeleye başladığı ve Önder Apo’nun Demokratik, Ekolojik, Kadın Özgürlükçü Paradigması ışığında bu mücadelesini devam ettirdiği herkesçe bilinmektedir.

Topluma ve ekolojiye olan ideolojik duyarlılığımızın yanı sıra doğanın ve Kürdistan dağlarının gerillanın en büyük dostu olduğu ve güçlerimizin temel mevzilenme alanları olduğu da açık bir gerçektir. Özellikle Hatay ve İskenderun gibi alanlarda bulunan gerilla güçlerimizin savunması için ormanlara ihtiyaç olduğu bilinen bir husustur.

Ancak Kürdistan’daki ormanları hayasızca ve vicdansızca bir biçimde ateşe veren ve halkımızın söndürme çabalarını engelleyen faşist AKP-MHP rejimi doğa karşıtı bu insanlık suçunun üstünü örtmek için Hatay ve İskenderun’da çıkan orman yangınlarını Hareketimize yıkmak istemektedir. Fakat bu mesnetsiz açıklama ve haberlerin hiçbir gerçekliği bulunmamaktadır.”

Kaynak: ANF


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑