fbpx

Ekoloji

Published on Ağustos 24th, 2020 | by Avrupa Forum 5

0

HDP’den Giresun için kanun teklifi

HDP Milletvekili Gergerlioğlu, teklifinin gerekçesinde, pandemide devlet desteği olmadan Giresun’un yaralarının sarılmasının mümkün olmadığını belirtti.

Halkların Demokratik Partisi (HDP)Kocaeli Milletvekili ve TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Üyesi Ömer Faruk Gergerlioğlu Giresun ili ve çevresinin afet bölgesi ilan edilmesi için Meclis’e kanun teklifi sundu.

Gergerlioğlu”nun verdiği teklifin gerekçesinde, “Bu pandemi döneminde devlet desteği olmadan Giresun’un yaralarının sarılması mümkün görünmemektedir” denildi. 

“Bir nebze hafifletecek..” 

Yaraların sarılması yurttaşların zararlarının hızlı bir şekilde tazmin edilmesi için bölgenin acil şekilde afet bölgesi ilan edilmesi gerektiğine dikkati çeken Gergerlioğlu, “Bu sayede yetkililerce neredeyse tamamen çöktüğü söylenen altyapı yenilenebilecek ve halkımızın ekonomik anlamda acıları bir nebze olsun hafifletilebilecektir” dedi.

Ne olmuştu? Giresun, Samsun, Rize ve Trabzon sağanak yağış sele neden oldu. Sağanak nedeniyle Ordu sınırındaki Abdal Deresi ve Dereli ilçesindeki dere taştı; Giresun-Dereli-Sivas yolu ulaşıma kapandı. Çok sayıda ev ve işyerini sel suları bastı, araçlar yollarda sürüklendi, istinat duvarları çöktü. 14 kişi sel sularına kapıldı. Selin ardından bölgeye giden İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 1’i asker 3 kişinin cansız bedenine ulaşıldığını, 11 kişi için de arama çalışmalarının devam ettiğini söyledi. Arama çalışmaları sonucunda 7 kişinin öldüğü açıklandı. Bölgede arama ve kurtarma çalışmaları sürüyor.

Kaynak: Bianet

Tags: ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑