Havalanı saldırısının düzenleyicisi Ahmet Çatayev ve NATO'nun kudurukluğu,

Kafkaslar

Published on Temmuz 3rd, 2016 | by Avrupa Forum 4

0

Havalanı saldırısının düzenleyicisi Ahmet Çatayev ve NATO’nun kudurukluğu,

 

Havalanı saldırısının düzenleyicisi Ahmet Çatayev ve katliamın sorumluları, Emperyalist enternasyonal suç örgütleri, NATO’nun kudurukluğu,

Haber/yorum

AF/ Hamdi Güzidetorun yazdı

 

Evrensel gazetesi önemli bir haberi geçti.

Buna göre „Ahmet Çatayev“ adlı birisi meğer Yeşilköy havalanı katliamının „şüphelisi“ imiş.

Evrensel gazetesi, bir Çeçen olduğunu bildirdiği Ahmet Çatayevin „seyir defterini“ yayınlamış.

Ama bilgilerin asıl kaynağı, SPUTNİK Haber Ajansı.

Bu yazıda alıntıyı öncelikle EVRENSEL gazetesinden vermem boşuna değil.

Türkiye’de yaşayanlar, büyük ihtimalle SPUTNİK’e ulaşamayacaklardır.

Rusya ile Saray hükümetinin arasının düzelmeye başladığı bu dönemde, SPUTNİK’e ulaşırmısınız, erişebilir misiniz? Onu allah bilir.

 

SPUTNİK kim?

SPUTNİK Ajansı, Rusya, Pantegon merkezli Atlantik Köprüsü’nün Avrupa’da „alfa medya“ diye adlandırılan, yandaş medyasına karşı Rusya „büyük medya hattı’nın/cephesinin“ türkçe’de de yayınlanan bölümüdür.

Sosyalizmin enkazı üzerine basarak yükselen „mazlum kapitalist“ Putin, önceli olan sarhoş Yeltsin’in 25 yıl süre ile karşılıksız üretim hakkını Amerikalı’lar ve diğer Batı’lı „beş kardeş“ uluslararası enerji tekellerine verdiği başta petrol, gaz olmak üzere tüm Rusya Federasyonu yeraltı zenginliklerini, yeniden kontrol altına alırken, buna paralel olarak büyük bir „medya karşı atağı“ da planlamış, kurgulamış ve uygulamıştı.

Doğrusu son bir kaç yıldır, başta RF ve SPUTNİK olmak üzere Rusya’nın „karşı basın hareketi“ çok başarılı.

RF ve SPUTNİK: Fox, CNN, BCC, VOA, DW gibi medya şampiyonlarına deyim yerindeyse „kök söktürüyor“

Bilhassa Avrupa’nın bir çok ülkesinde pek itibarlılar.

Bunun bir kısmını derli toplu bir tekniğe dayalı yayıncılıklarından çok, başka bir ses“e muhta. Kitlelerin ilgisine borçlular.

Rus „karşı medyası“ GERÇEK’in en büyük taraftarları ve sahiplenicisi asla değil, ama baştan aşağı yalan olan NATO’cu „alfa gazetecilik“e kıyasla, en azından bugünlerde daha fazla gerçeğe baş vuruyorlar.

Hani kaba bir benzetme yaparsak: bozuk bir saat olarak günde hiç değilse iki kez doğru zamanı (haberi) gösteriyorlarsa, Rusya „karşı medyası“daöyle iki haberi doğru geçebiliyor.

alfa gazetecilik“ ise (bazen „seçkin gazetecilik“ veya „ana akım medya“da denmektedir) ise buna karşılık saat bile değil, içi boş ve yavan bir „propaganda çemberi“ durumundadır.

İşte bu Rusya „karşı medya“sı şimdilerde, Batı ve Türkiye basında asla rast gelemeyeceğimiz ya da gerilere bastırılmış bilgileri, haberleri „faş“ ediyor orta yere…

Bu durum „gerçeğe bağlılık“ değil, asıl itibarı ie bir öz savunma biçimidir, Rusya açısından.

 

Şimdi „soğanın cücüğü“nü aramaya geçelim.

SPUTNİK’in ve dolasıyla EVRENSEL’in aktardığı haberde adı geçen isim ve kavramları ard arda şöyle bir sıralayalım:

>IŞİD birliğinin komutanı olan Çatayev…

>Norveç’e balık tutmaya gitmek…

>İsveç’te silahlarla yakalanmak…

>Avrupa’dan İslamcı savaşçı devşirmek…

>en az 3 yıl Türkiye’de yaşamak…

>Çeçenistan…

>Avusturya’da ilticacı olmak…

>ABD Kongresi üyesi ve İç Güvenlik Komitesi Başkanı Michael McCaul…

>Gürcistan’da 2011 yılında Lapota Vadisi’nde güvenlik güçleri ile çıkan çatışmada tutuklanmak….

>Rusya/Osetya/Gürcistan savaşında Çatayev’i militanlarla yürütülecek görüşmelerde müzakereci olarak seçilesi…

>Rusya’daki IŞİD destekçilerinin elebaşının ‘tek kol’ kalaplı Çeçen Ahmet Çatayev olması

>Ukrayna’nın Odessa kenti emniyet müdürü Giorgi Lortkipanidze’nin, Atatürk Havalimanı saldırısının planlayıcısı olduğu sanılan Çeçenistan uyruklu Ahmed Çatayev’in paralı muhbirleri olduğunu söylemesi…

>Ukrayna’nın Odessa kenti…

>Ukrayna’nın Odessa Valisi ve Gürcistan eski Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili’nin, Gürcistan vatandaşlığından Aralık 2015 itibariyle çıkarılması…

Başınız iyice döndü mü?

Çatayev’in kim olduğunu anlamaya çalışmak için bir dünya seyahatı yapmak zorunlu adeta.

Gerçeğin ardından biraz iz sürmenin, bu „yamuk“ ilişkileri biraz takip etmenin bile bir miktar geo-strateji bilmeyi ve emperyalist enternasyonal’i anlamayı zorunlu kıldığını hissetmek hemen mümkün.

Bu „geo-stratejik gezi“ içinde Almanya nerede? diye soracak olursanız…

Cevabım: Almanya, Ukrayna’da Uçakları İncirlik’te, Patiot füzesavarları ile Maraş’ta ve ve diğer NATO’cu çete mensupları ile el-ele birlikte Suriye’de olacaktır.

Dönüp, „hepiniz oradaydınız“ diye haykırmak mümkün.

Amerika Dış İşleri Bakanlığı sözcüleri, TC Başkanlığından bile daha fazla, eksiksiz hergün memleket’in ahvali üzerine açıklama yapıp-duruyor. Yıllardır.

Kah bir gün havaalanı saldırısı için bizlere „başsağlığı“ diliyor, kah saray hükümetine höykürerek, balans ayarı yapıyor.

Birde – arada sırada – „üç zaman içinde bomba patlayacak“ kehanetinde bulunup, bizleri „dostça uyarıyor“.

Allahım, bütün bunlar bir rüya olamaz mı?

Nasıl bir falcılık, ardında nasıl bir suç zinciridir bu?

Benim fikrim ve önerim: NATO’nun kuyruğunu tutun, sakın bırakmayın o zaman hakikate ulaşırsınız..

 

 

 

EVRENSEL gazetesi

Çatayev, İsveç’te hapis yatmış, ülkeye girişi yasaklanmış

03 Temmuz 2016

Atatürk Havalimanı saldırısının talimatını verdiği iddia edilen Çeçen Ahmet Çatayev’in, 2003 yılında İsveç’te silahlarla yakalandığı ortaya çıktı

 

Murat KUSEYRİ
Stockholm

45 kişinin yaşamını yitirdiği Atatürk Havalimanı saldırısının talimatını verdiği iddia edilen Çeçen asıllı Rus vatandaşı Ahmet Çatayev’in, 2003 yılında İsveç’te silahlarla yakandığı ortaya çıktı. “Norveç’e balık tutmaya gittiği”ni ileri sürse de Çatayev, hapis cezasına çarptırılmış ve 1 yıl 6 ay hapis cezası almış. İsveç’e girişi 10 yıl boyunca yasaklanan Çatayev’in Avrupa’dan İslamcı savaşçı devşirdiği, silah taşıdığı ve en az 3 yıl Türkiye’de yaşadığı ileri sürülüyor.

MAHKEMEDE VERDİĞİ İFADE

Evrensel, 2003 yılında Avusturya’dan İsveç’in Trelleborg limanına araba vapuruyla giriş yapmaya çalışırken arabasının bagajında yedek tekere gizlenmiş silahlar bulunduğu için gözaltına alınan Çatayev’in polis ve mahkemede verdiği ifadelere ulaştı.
Buna göre, gümrük memurları, 3 Mart 2003’te Trelleborg limanında feribottaki bir arabanın içinde bulunan üç kişiden şüphelendikleri için arabada arama yaptı.

Arabanın bagajında bulunan yedek tekerin röntgeni çekilirken tekerin içinden 3 adet 7.65 milimetre çapında otomatik ve yarı otomatik tabanca, 27 cm uzunluğunda bir susturucu ve 27 mermi çıktı. Bunun üzerine arabada bulunan Ahmet Çatayev, Aslam İdrisov ve Ezir Ali Magomadov gözaltına alındı.

ÇEÇEN İLTİCACILARA YARDIM EDİYORMUŞ!

Çatayev, polis ifadesinde Çeçenistan’ı terk etmeden önce Ruslara karşı verilen savaşa katıldığını, 2003 yılında Avusturya’ya gelerek iltica talebinde bulunduğunu ve talebinin kabul edildiğini söylüyor.

Kafkasya İslam Emirliği lideri Dokko Umarov’un kendisini Batı Avrupa temsilcisi olarak atadığını ve görevinin Avrupa’da yaşayan Çeçen ilticacılara yardım etmek olduğunu ileri sürüyor.


Mahkeme tutanaklarında Çatayev’in evli ve üç çocuğu olduğu, sosyal yardım kurumlarından aldığı yardımlarla yaşamını sürdürdüğü bilgisi yer alıyor. Çatayev, duruşmalarda Çeçenistan’da yaşayan ve çok yoksul olan ailesine para gönderebilmek amacıyla Sajfodin adındaki bir tanığından 4 ila 5 bin avro borç almak için ve balık avlamak içn Norveç’e gideceğini anlatıyor.

İKİ KOLU YOK AMA BALIK TUTMAYA GİDİYOR

İfadelere göre, arabada bulunan Aslam İdrisov ve Ezir Ali Magomadov, Çatayev’in borç almak amacıyla gittiğini bilmediklerini, kendilerinin balık tutmak amacıyla Norveç’e gitmek istediklerini söylüyorlar.
Mahkeme tutanaklarında iki kolu olmayan Magomadov’un balık tutmaktan hoşlandığını ve bunun için Norveç’e gideceğini söylemesinin tuhaf olduğu belirtiliyor.
Çatayev, Avrupa’nın değişik ülkelerine seyahatler yaptığı için 2007 yılının ekim yında İbrahim Magomadov adlı arkadaşından Audi marka otomobilini ödünç aldığını ancak arabada çıkan silah ve mermilerden haberi olmadığını iddia ediyor.

Magomadov’un Çeçenistan’a geri dönüş yaparak Ramazan Kadirov liderliğindeki güçlere katıldığını söylüyor.

İSVEÇ’E GİRMESİ YASAKLANMIŞ

Gümrük memurları Çatayev’i gözaltına aldıklarında yanında bulundurduğu bir USB hafızayı ısırarak tahrip ettiğini fark ediyorlar. Çatayev, polis sorgusunda USB hafızada annesi ve kız kardeşinin başları açık ve ev giysileriyle çekilmiş resim ve filmleri olduğu için hafızayı kullanılmaz hale getirdiğini belirterek, “Eğer başka erkekler kadınları uygun olmayan giysilerle görürse kocaları anında onları boşar; kadınlar ailenin gurur ve şerefidir” diyor.


İdrisov ve Magomadov aleyhinde dava açılmıyor. Çatayev ise kaçak olarak İsveç’e silah sokma suçundan 1 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılıyor. Cezasının bitiminden sonra da sınır dışı edilmesi kararlaştırılıyor ve 10 yıl süreyle İsveç’e girişi yasaklanıyor.

3 YILDIR TÜRKİYE’DE

Soruşturma ve dava sürerken Emniyet Genel Müdürlüğü, davaya gizlilik koydu ve kamuoyuna açıklama yapmadı, Ancak İsveç Güvenlik Polisi’ne Çatayev ve diğer iki kişinin Çeçenistan’daki ayrılıkçı örgütlerin saflarına katılabilecekleri bilgisini iletti.
Çateyev’in Avrupa’daki Çeçenlere yardım değil, Dokko Umarov’a Avrupa’dan savaşcı devşirdiği tahmin edilmesine rağmen bu konuda bir soruşturma açılmıyor.
İsveç medyasında yer alan haberlerde 2010 yılında tekrar Çeçenistan’a dönen Çatayev, 2013 yılında bir çatışmada yaralanıyor ve bir ayağını kaybediyor.

Çatayev’in 2012 ila 2015 yılları arasında da Türkiye’de yaşadığı belirtiliyor.

 

İLGİLİ DİĞER LİNK’ler:

http://tr.sputniknews.com/turkiye/20160703/1023693984/gurcistan-catayev-saakasvili-istihbarat.html

http://tr.sputniknews.com/avrupa/20160702/1023689887/ukrayna-istanbul-ataturk-havalimani-saldiri-muhbir.html

http://tr.sputniknews.com/avrupa/20160701/1023676049/istanbul-saldiri-planlayici-avusturya.html

http://tr.sputniknews.com/turkiye/20160630/1023662523/saldirgan-catayev-isid-teror.html

http://tr.sputniknews.com/rusya/20150805/1016950358.html

 

 

Tags: , , , , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑