fbpx

Genel

Published on Mayıs 8th, 2020 | by Avrupa Forum 2

0

Guterres: nefret söylemi ve yabancı düşmanlığı tsunami gibi büyüyor

BM Genel Sekreteri Guterres, Covid-19 salgını sırasında artan yabancı düşmanlığına dikkati çekti. Guterres, yayımladığı video mesajında, ”Covid-19, kim olduğumuza, nerede yaşadığımıza ya da neye inandığımıza bakmıyor: Ama salgın, nefreti, yabancı düşmanlığını, günah keçisi yapma ve dehşet tellallığını, tsunami gibi boşandırmaya devam ediyor. Bu nedenle küresel ölçekte herkesi nefret söylemini durdurmak için var gücüyle çaba göstermeye çağırıyorum” dedi. 

Göçmenlere virüsün kaynağı gibi bakılıyor

Korona virüsü nedeniyle online ortamlarda ve sokaklarda yabancı düşmanlığının, antisemitik komplo teorilerinin ve Müslümanlara karşı saldırıların arttığına dikkati çeken Guterres, göçmen ve mültecilere ise virüsün kaynağı gibi davranıldığını ve tedaviden mahrum bırakıldıklarını ifade etti. 

Gazetecilerin, sağlık çalışanlarının ve insan hakları aktivistlerinin ise hedef gösterildiğini belirten Guterres, ”Nefret virüsüne karşı toplumlarımızın bağışıklığını güçlendirmeliyiz.” diye konuştu. 

Siyasetçilere ve liderlere  toplumlarının her kesimiyle dayanışma içinde olmaları çağrısında bulunan Guterres, sosyal medya şirketlerini ise ırkçı, kadın düşmanı ve diğer zararlı tüm içerikleri bu online platformlardan kaldırmaya davet etti. 

Kaynak: Independent Türkçe

Tags: , , , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑