fbpx

Kültür Sanat

Published on Kasım 9th, 2018 | by Avrupa Forum 20

0

“Gülmekten Geberiyoruz / 50 Yıl Karikatürkiye”

Berlin-Kunstraum Kreuzberg’de düzenlenen “Wir verrecken vor Lachen/50 Jahre Karikatürkei” (Gülmekten Geberiyoruz/50 Yıl Karikatürkiye) adlı serginin sonunda üç Türkiyeli çizere “Yaşam boyu onur ödülü” verildi. 

AF (Berlin)

Berlin Kunstraum Kreuzberg’de 8 Eylül’de başlayan “Wir verrecken vor Lachen/50 Jahre Karikatürkei” (Gülmekten Geberiyoruz/50 Yıl Karikatürkiye)” konulu mizah etkinliği düzenlenen bir ödül töreniyle sona erdi.

Tunçay Kulaoğlu’nun organizasyonu ve Jule Sievert’in kuratörlüğünü üstlendiği etkinlikte bir çok ilke imza atıldı. Son elli yılda Türkiye’de yayınlanan mizah dergilerine önemli ölçüde yer veren etkinliğe Fransa’dan Ramize Erer, Tuncay Akgün, Türkiye’den Erdil Yaşaroğlu ve Hakan Savaş Mican gibi çizerlerin bizzat katıldığı etkinlikte. yüzlerce çizerin de çalışmaları sergilendi.

Türkiye’de çıkan dergilerin yanısıra Almanya’da yayımlanan “Hallo”, “GülüGülü” ve “Don Quichotte” mizah dergilerine de yer verilen etkinlikte Hayati Boyacıoğlu ve Erdoğan Karayel ile İllüstratör-Çizgifilmci Sinan Güngör’ün katıldığı 30 Eylül söyleşisi oldukça ilgi gördü. “Kunstraum Kreuzberg, söyleşi sonrası Hayati Boyacıoğlu ve Erdoğan Karayel tarafından önerilen elli yıldan bu yana çizen 3 Türkiyeli çizgi ustasına ödül verme teklifini kabul ederek Tan Oral, Nezih Danyal ve Nuri Kurtcebe’ye “Für Lebenswerk/Yaşam Boyu Onur Ödülü verilmesi kararlaştırmıştı.

4 Kasım Pazar günü saat 19.00’da, hem kapanış hem de ödül töreni gerçekleşti. Kişisel nedenlerden ve vize sorunlarından dolayı törene katılamayan ustalar adına ödülleri Hayati Boyacıoğlu, Erdoğan Karayel ve Sinan Güngör aldılar. Ödül töreninde, konuklar projeksiyondan ustaları tanıtan videoları da izleyerek, Türkiye karikatürüne damga vuran bu usta çizerleri yakından tanıma fırsatı da elde ettiler. “Dörtlü Kaktüs” olarak düşünülmüş ödül plaketinde, kaktüslerin üçü Karikatürcüler Derneği’nin üç kurucu üyesi Turhan Selçuk, Semih Balcıoğlu ve Ferit Öngören, dördüncüsü ise onların bıraktığı bayrağı teslim alan ve gelecek nesillere bırakacak olan çizerleri temsil ediyordu. Ödül törenine Yeşiller Partisi Eşbaşkanı Cem Özdemir ve bir çok mizahsever katıldı. Böylelikle iki ay süren ve bu süreçte yaklaşık on bin kişinin izlediği  “Wir verrecken vor Lachen/50 Jahre Karikatürkei” (Gülmekten Geberiyoruz/50 Yıl Karikatürkiye” etkinliği sona ermiş oldu.

 

Tags: , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑