fbpx

LGBTİ

Published on Şubat 15th, 2020 | by Avrupa Forum 1

0

Gökçe Saygı’yı öldüren erkeğe ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemi

Antalya’da trans kadın Gökçe Saygı’yı öldüren erkeğe savcı “kasten insan öldürmek” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası talep etti.

Antalya’da trans kadın Gökçe Saygı’nın (39) Şahin Yalçın adlı erkek tarafından öldürülmesine dair açılan davanın 4’üncü duruşması Antalya 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Sanık Yalçın ile Saygı’nın avukatının hazır bulunduğu duruşmayı İnsan Hakları Derneği (İHD), Halkların Demokratik Kongresi (HDK), Antalya Kadın Platformu ve BİZ Cinsel Yönelim ve Cinsiyet Kimliği Araştırma Derneği temsilcileri de takip etti.

Duruşmada sanığın akıl sağlığın yerinde olduğuna dair Adli Tıp raporu okundu. Sanık ve vekili rapora itiraz ederek, tekrardan beraat talep etti. Mahkeme heyeti, gelen raporu ve dosyanın geldiği aşamayı göz önünde bulundurarak, talebi reddetti. İddia makamı, sanığın suçunun sabit olduğunu belirterek “kasten insan öldürme” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasıyla cezalandırılmasını istedi. Sanığın avukatı, iddia makamının mütalaasına karşın savunma yapmak için süre talebinde bulundu.

Mahkeme heyeti, mütalaaya karşı taraf vekillerinin savunması için duruşmayı 16 Mart’a erteledi.

Haber/Fotoğraf: Mezopotamya Ajansı

Tags: , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑