fbpx

İsviçre

Published on Mayıs 14th, 2020 | by Avrupa Forum 1

0

Friburg’da artan erkek şiddetine tepki

İsviçre’nin Friburg şehri ana tren istasyonunda Kürt Kadın Hareketi ve Fribourg Kadın grevi komitesinde Pandemi sürecinde artan erkek şiddetine karşı simgesel bir eylem gerçekleştirdi.

Tren istasyonun önüne bu süreçte yakınları tarafından katledilen kadınlara ilişkin asılan afişler ve katledilen, şiddete uğrayan kadınları temsilen asılan elbiselerle konuya dikkat çekmeyi hedefleyen kadınlar, kadına yönelik artan şiddet karşısında sessiz kalmayacaklarını belirttiler.

Pandemi sürecinde tüm dünyada kadına yönelik erkek şiddetinde dikkat çekici bir artış söz konusu. Avrupa’da da çoğalan kadın cinayetleri bir kez daha evlerin kadınlar ve çocuklar için güvenli alan olmadığını gösterdi.

Bu süreçte işlenen kadın cinayetlerinin ve şiddetin büyük bölümü kadınların en yakınları, sözde en çok sevenleri, eşler, sevgilileri, babaları, aradan ne kadar zaman da geçse eski kocaları tarafından gerçekleştirildi.

Şiddet oranlarında artış gözlense de devletlerin bunu engellemek için ciddi önlemler almadığını belirten kadınlar, devletlerin şiddetçi erkekleri durduracağına şiddeti ve cinayetleri protesto kadınların sokağa çıkılmasının engellendiğini söylediler.

“Korona değil erkekler öldürüyor.” diyen Kürt Kadın Hareketi ve Fribourg Kadın grevi komitesinden sınırlı sayıda eylemci, bu süreçte öldürülen kadınların kimler tarafından, nasıl öldürüldüğüne ilişkin kısa bilgilendirmeler yaptı. Geriye kalan sahipsiz elbiseler asıldı ayakkabılar bırakıldı. Kadınlar ayrıca 131 gündür kayıp olan “Gülistan Doku nerede?” diye sordular.

Bir saate yakın eylemlerini sürdüren kadınlar “bu süreçte susmayacağız, sessiz kalmayacağız, bu düzene itaat etmeyeceğiz” diyerek eylemlerini sonlandırdılar.

AF Bern

Tags: , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑