fbpx

Yaşam

Published on Şubat 10th, 2020 | by Avrupa Forum 1

0

Fransa’daki Bir Mağarada Bulunan Bizon Heykelleri Tam 14 Bin Yıllık!

Ariege şehrindeki Le Tuc d’Audoubert Mağarası’nda atalarımızın binlerce yıl önce elleriyle yaptığı yan yana duran iki tane bizon heykeli bulundu.

Bir zamanlar insanoğlunun barınmak için kullandığı mağara, aynı zamanda o zamanın sanatkar insanlarının sanatçı kişiliklerini yansıttıkları mağara sanatını da ön plana çıkarmıştı. MÖ 12.000 yılında yapıldığı düşünülen bizon heykelleri, binlerce yıl boyunca mağaranın karanlığında kalırken, ancak 20. yy’ın başlarında 3 çocuğun mağarayı keşfetmesiyle gün yüzüne çıkmıştı.

Biri dişi diğeri erkek olan iki heykel mağarada, yan yana duran ve büyük bir kayaya yaslanır pozisyonda kilden oyulmuştu. Heykeller, dikkat ve hassasiyet gösterilen eşsiz bir işçilikle yapılmışlardı. Uzmanların araştırmaları sonucu görüldü ki heykellerin üzerinde onları yapan sanatçının parmak izleri hala seçilebiliyordu ve bunu görmek muazzamdı. Heykellerin kusursuz bir şekilde yapıldığı gözlemlendi. Bizonların yeleleri gibi bazı bölümleri belli bir alet kullanılarak, çene gibi bazı bölümleri ise sanatçının elleri vasıtasıyla şekillendirilmişti.

Bizonların tam olarak neden yapıldığına yönelik bir bulgu bulunamadı. Uzmanlar bizonlara saygı gösterildiği ya da o dönemki insanların inanışları için yapılmış olabileceklerini belirttiler. Heykellerin bulunduğu mağarada ayrıca bir çok hayvanın çizimlerine de rastlandı. Belli ki çizilen hayvanlar o dönemde çevrede oldukça popülerdi. Mağaranın içindeki sanatsal buluntuların tamamı MÖ 13.500-12.500 arasına tarihlendirildi. Özellikle bizon heykelleri dünyada şu ana kadar bulunmuş en büyük ve en iyi mağara sanatı örneklerinden biri olarak kaydedildi.

Kaynak: Curiosmos

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑