fbpx

Fransa

Published on Eylül 19th, 2020 | by Avrupa Forum 2

0

Lyon’da bir Türk faşisti ‘nefret suçu’ işlemekten yargılanıyor

Fransa’da, Türk kökenli faşist Ahmet Çetin Ermenilere karşı “nefret suçu” işlediği iddiasıyla hakim karşısına çıktı.

Euronews muhabiri Gülsüm Alan‘ın dünkü haberine göre Çetin, sosyal medyada yaptığı bir canlı yayında, “Türkiye hükümeti bana aylık 2 bin euro ve silah versin Fransa’nın neresinde olursa olsun gerekeni yaparım” diye konuşmuştu.

Bourg-en-Bresse savcılığı, 23 yaşındaki şüpheli için 6 ay ertelenebilir hapis cezası, 5 yıl seçilme hakkından mahrum bırakma ve 2 bin euro para cezası talep etti. Karar duruşması 5 Kasım’da gerçekleşecek.

Olay nasıl başladı?

Geçtiğimiz yaz Azerbaycan-Ermenistan sınırında çıkan askeri çatışmadan sonra 24 Temmuz’da Fransa’da yaşayan Ermeniler bir protesto gösterisi düzenledi. Aralarında milletvekillerinin de bulunduğu yaklaşık 500 kişi Lyon şehrinin banliyölerinden ‘Küçük Ermenistan’ olarak bilinen Decines Charpieu’de Türkiye ve Azerbaycan’ın konuyla ilgili tutumunu protesto etti.

Bu protestoya karşı “ülkücü” faşistler de izinsiz bir karşı eylem düzenlendi. Birçok görgü tanığı maskeli gençlerin kesici alet taşıdığını belirtirken, Fransız basını “Bozkurtlar” olarak bilinen aşırı milliyetçi Türklerin birbirine telefon ederek daha büyük bir saldırı hazırlığı içine girdiğini yazdı.

Türk faşistlerinin izinsiz eylemi sırasında 4 kişi gözaltına alınmıştı. Ahmet Çetin’in de bu eylemi düzenlediği iddia ediliyor. Fakat hakim bu davada ne 24 Temmuz eyleminin ne de Çetin’in siyasi geçmişinin yargılandığını dile getirdi.

Duruşmada, Çetin’in yayınladığı videoda kullandığı ifadeler üzerinde duruldu.

Fransa’nın Ermeni vatandaşları tarafından yönetilen CDCA adlı kurum daha önce “Hükümet bana 2 bin euro ve silah versin Fransa’nın neresinde olursa olsun gerekeni yaparım” şeklinde konuşan Ahmet Çetin hakkında suç duyurusunda bulunmuştu.

CDCA Başkanı Jules Boyadjian, “Bozkurtlar Avrupa’da birçok inisiyatif alıyor. Bu Almanya ve Avusturya’da görüldü. Erdoğan yurt dışında bulunan sempatizanlarına saldırı gerçekleştirmeleri çağrısında bulunuyor.” dedi. Boyadjian grubun dağıtılması için içişleri bakanlığında talepte bulunduklarını kaydetti.

Ahmet Çetin 2017 yılında Fransa milletvekili seçimleri için AKP’ye yakınlığı ile bilinen PEJ‘den (Eşitlik ve Adalet Partisi) aday olmuştu. Fransa Anayasa Konseyi 2018 yılında Ahmet Çetin’in kampanya harcamalarına yönelik hesaplarını şeffaf bir şekilde göstermediği gerekçesi ile seçimlerde 3 yıl boyunca aday olmayacağını hükmetmişti.

PEJ nedir?

Ahmet Çetin’in aday olduğu PEJ (le Parti égalité et justice) 2015 yılında Alsas bölgesindeki Selestat kentine bağlı Obernai kasabasında kuruldu. Tıpkı Hollanda’daki DENK ve Avusturya’daki NBZ (ki, anlaşılan, şimdi SÖZ partisine katılmış) AKP-MHP iktidarının el altından örgütleyip büyükelçilikler ve DİTİB aracılığıyla yönlendirdigi İslamcı-Türkçü bir parti. İşlevi Türkiye kökenli göçmen işçilerin aklını çelip bulundukları ülkede sınıf mücadelesine katılmalarını önlemek ve, aynı zamanda, Türkiye kökenli solculara, Kürtlere, Alevilere, Ermenilere ve diğer azınlıklara karşı devlet adına her yoldan saldırılar gerçekleştirmek.

Fransız Komünist Partisi (PCF) 2017 Haziran’ında PEJ’i AKP’nin Fransa’daki uzantısı olmakla suçlamış, İçişleri Bakanlığı’na teyit edilmiş kanıtlarıyla birlikte yazılı başvuruda bulunarak bu kuruluşa son verilmesini talep etmişti. Fakat işçi sınıfının milliyetler üzerinden bölünüp birbirine düşürülmesi, muhalif ve sol güçlerin tehdit altında tutulması Fransız burjuvazisinin de işine geldiği için olsa gerek, herhangi bir işlem yapılmadı.

Tags: , , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑