fbpx

Genel

Published on Ağustos 24th, 2020 | by Avrupa Forum 5

0

Ebru Timtik için yarın geç olabilir!

Adil yargılanma talebiyle ölüm orucunda olan avukat Ebru Timtik’in durumunun kötüye gittiğini duyuran Avukat Aileleri, ‘Yarın geç olabilir’ dedi. Sosyal medyada da #EbruÖlüyorAcilTahliye etiketiyle kampanya başlatıldı

Avukat Aileleri, adil yargılanma talebiyle ölüm orucunda bulunan avukatlar Ebru Timtik ve Aytaç Ünsal’ın durumuna ilişkin sosyal medya hesaplarından paylaşımda bulundu.

Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde bulunan avukat Ebru Timtik’in sağlık durumunun kötüye gittiği belirtilen paylaşımda, “Ebru’nun durumu çok kötüleşti. Sıvı ve vitamin tüketimi durma noktasında. Karnında şişlik var. Herkesi zorla müdahaleye karşı Bakırköy’e çağırıyoruz. Artık her saniye önemli yarın çok geç olabilir” denildi.

Sosyal medyada kampanya

Twitter’da #EbruÖlüyorAcilTahliye etiketiyle başlatılan kampanyada Adli Tıp Kurumu raporuna rağmen tahliye edilmeyen edilmeyen Timtik için acilen tahliye çağrısı yapılıyor.

Çağdaş Hukukçular Derneği, Twitter’dan yaptığı paylaşımda, “İki insan, tüm hukuk kuralları ayaklar altına alınarak ve planlanmış şekilde, işkence altında öldürülüyor. Onların yaşaması için hukuka uygun ve tek yol olan bir tahliye kararını dahi verememekten sorumlu olacaksınız. Bu kadar utanç size bile fazla, #EbruÖlüyorAcilTahliye” ifadeleriyle Ebru Timtik’in tahliye edilmemesine tepki gösterdi.

‘Yutkunamıyor, karnı şişti!’

HDP Kocaeli Milletvekili ve Meclis İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Üyesi Ömer Faruk Gergerlioğlu da Timtik’in durumuna ilişkin bilgi vererek, Adalet Bakanlığı’na tepki gösterdi. “Ölüyor!!! Yeter artık!!! Ölsün mü istiyorsunuz??” ifadelerini kullanan Gergerlioğlu’nun paylaşımı şu şekilde:

“Ebru Timtik için artık günler değil neredeyse saatleri sayıyoruz. Tıbbı tablosu çok kötü. Sıvıyı damla damla aliyor. Başını ve bedenini taşıyamıyor. Ağız yaraları nedeniyle konuşamıyor, yutkunamıyor. Karnı şişti”

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Adalet Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ve Yargıtay’a çağrıda bulunarak, “Durumları tecritten daha kötü olan hastane koşullarında ağırlaşan, hayati tehlikeleri bulunan #EbruTimtik ve #AytaçÜnsal’ın taleplerini artık duyun. Bu arkadaşlarımızı ölüme mahkum etmeyin” dedi.

Ölüm orucu eylemi 233. gününe giren avukat Ebru Timtik, Dr. Sadi Konuk Eğitim Araştırma Hastanesi’nde; 202 gündür ölüm orucunda olan avukat Aytaç Ünsal da Kanuni Sultan Süleyman Eğitim Araştırma Hastanesi’nde tutuluyor. İki hastane de pandemi hastanesi.

Kaynak:YeniYaşamGazetesi

Tags: ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑