fbpx

Kültür Sanat

Published on Nisan 29th, 2020 | by Avrupa Forum 1

0

Dünyanın en büyük festivalleri birleşti: Filmler YouTube’dan ücretsiz yayımlanacak

Dünyanın dört bir yanından 20’nin üzerinde film festivali, koronavirüs salgınının sinema salonlarını kapanmaya, Cannes ve New York film festivalleriniyse iptale zorlamasıyla YouTube’da ücretsiz film yayını yapmak için birleşti.

Reuters’ta yer alan habere göre Tribeca Enterprises ve YouTube’un yaptığı ortak açıklamaya göre, “We Are One: A Global Film Festival” adındaki 10 günlük etkinlikte aralarında Berlin, Cannes, Venedik, Sundance, Toronto ve Tribeca film festivallerinin de yer aldığı bir komisyonun seçeceği filmler 29 Mayıs’tan itibaren yayımlanmaya başlayacak.

Festivalde film, belgesel, müzik, komedi ve söyleşi formatında yapımlar yer alacak. Planla ilgili herhangi bir detay duyurulmadı ve genellikle film festivallerinde görücüye çıkan büyük yapımların bu etkinlikte gösterilme ihtimali düşük.

Fransa’da mayısta gerçekleşmesi planlanan Cannes film festivalinin iptalinin yanı sıra koronavirüs salgını nedeniyle eylülde gerçekleşip gerçekleşmeyeceği muğlak olan Venedik ve Toronto festivallerinin durumu, yapımcıları ve stüdyoları zor durumda bıraktı.

Cannes film festivalinin düzenleyicileri pazartesi günü, “olağanüstü filmler ve yeteneklerin gün ışığına çıkmasına ve seyircinin farklı festivallerin hikaye anlatımı ve sanatsal benliğe farklı yaklaşımlarını deneyimlemesine olanak sağlayan” YouTube etkinliğine katılmaktan gurur duyduklarını belirtti.

İptal edilmek zorunda kalınan New York-Tribeca film festivalinin kurucularından Jane Rosenthal, bu fikrin salgın esnasında insanları idari sınırların ötesinde düşünmeye teşvik etmeyi ve onları birleştirmeyi hedeflediğini söyledi.

Rosenthal açıklamada, “Şu an dünyanın tamamının iyileşmeye ihtiyacı var” dedi.

Etkinliğe katılan diğer festivaller arasında Kudüs, Mumbai, Saraybosna, Sidney, Tokyo ve Londra da yer alıyor.

Etkinlik ücretsiz olmakla beraber izleyenlerden Dünya Sağlık Örgütü’nün Kovid-19 Dayanışma Müdahale Fonu’na bağışta bulunmaları istenecek.


Independent Türkçe için çeviren: Şafak Küçüksezer

Tags: ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑