fbpx

Ekoloji

Published on Ağustos 23rd, 2020 | by Avrupa Forum 2

0

Doğu Karadeniz’i sel bastı: 6 ölü, 12 yaralı, çok sayıda kayıp var

Giresun, Samsun, Rize ve Trabzon’da sel felaketi yaşanıyor. Sağanak yağış nedeniyle Ordu sınırındaki Abdal Deresi ve Dereli ilçesindeki dere taştı. Taşkında Giresun-Dereli-Sivas yolu ulaşıma kapandı. Çok sayıda ev ve işyeri çamurlu sel sularıyla doldu, araçlar yollarda sürüklendi, istinat duvarları çöktü

Şiddetli yağış dolayısıyla sel ve heyelanların meydana geldiği Giresun’da 2’si asker 6 kişinin cansız bedenine ulaşıldı, 12 kişi yaralandı, en az 10 yurttaş da kayıp ve halen aranmakta.

Giresun’un 7 ilçesinde sel baskınları ve heyelan olayları meydana geldi. Sel ve heyelan sonrası Karadeniz’e çamur aktı. Dereli, Doğankent ve Yağlıdere’de büyük hasar var. 100 Kadar köy yolu hala ulaşıma kapalı. Bir kısım yurttaş yollarda ya da bazı binalarda kurtarma ekipleri gelinceye kadar mahsur kaldı.

Büyük hasara neden olan sel suları, birçok köprü ve yolu yıktı. Bu büyük yıkıma, selin değil, vadilere yapılan Hidroelektrik Santrallerinin (HES), yolların ve dere kenarına inşa edilen taş ocaklarının neden olduğu dile getiriliyor.

Dün sabah başlayan yağmur öğleden sonra şiddetlenmiş ve Meteorolojinin verdiği bilgilere göre 137 kilogram yoğunluğa kadar ulaşmıştı. Yağışın birçok ilçeyi etkisi altına aldığı bildiriliyor.

‘TARUMAR OLMUŞ’

Espiye’de Gelevera Deresi boyunca istinaf duvarlarının çökmesi sonucu yollar yıkıldı. Soğukpınar beldesine çıkan yollar kapanırken, Güce ilçesine geçmek için kullanılan köprü de çöktüğü için ilçeye ulaşım sağlanamıyor. Gelevera Deresi üzerine kurulan Martı Hidroelektrik Santrali’nin yıkılması nedeniyle dere etrafında bulunan fındık bahçeleri ve ekili tarım arazileri sular altında kaldı. Hasarın büyük olduğu Espiye’den Güce ve Yağlıdere ilçeleri ile Soğukpınar beldesine ise ulaşım tamamen kesildi.

Dereli ilçesinin yakınlarından geçen Aksu Deresi üzerinde kurulu Hidroelektrik Santral (HES) göletinin taşması sonucu ilçe merkezi sel suları altında kaldı. Selin taşıdığı çamur ve moloz yığınlarının 2 metreye yaklaştığı ilçe merkezinde hasar büyük. Yine aynı bölgede yaşanan yol çöküntüleri sonucu Giresun-Dereli-Sivas yolu kapatıldı.

Bu sabah Dereli ilçesinde incelemelerde bulunan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, yoğun yağışın ardından Dereli ilçe merkezinde suyun 2 metrenin üzerine kadar çıktığını anlattı ve burada “(Dereli ilçesinde) kullanılabilir durumda tek bir dükkan yok, hepsi tamamen tarumar olmuş” ifadelerini kullandı..

YOLLAR KAPANDI

Sabahleyin Giresun Dereli, Espiye, Yağlıdere, Tirebolu, Doğankent, Çaldağ-İnişdibi yollarının ulaşıma kapandığını, son aldığı bilgilere göre Çaldağ-İnişdibi yolunun açıldığını, diğer yolların da açılması için gerekli çalışmaların yapılmaya çalışıldığını belirten Soylu daha sonra şu bilgileri paylaştı:

“Bölgeye geldiğimizde 4 ana yol kapalıydı. Bu yolların 3’ü açıldı. Bir ana yol var kapalı olan, onun açılması için de çalışmalar sürüyor. Beş vatandaşımızın hayatını kaybettiğini Sayın Cumhurbaşkanı’mız ifade etmişti. Yine 153 vatandaşımız arama ve kurtarma çalışmaları sonrasında kurtarıldı. Yine 11 vatandaşımız kayıp, bu vatandaşlarımızı arama ve kurtarma çalışmalarımız devam ediyor. 118 köy yolu kapalıydı, 20 köy yolumuz açıldı, şu an 98 köy yolu kapalı. Yine 78 yerleşim biriminde elektrik yoktu, yaklaşık 40 yerleşim birimine elektrik verildi ve 38 yerleşim birimine indi. Bu konuda biraz zorlanıyoruz çünkü altyapısında ciddi bir tahribat var, bütün ekipler bu konuda mücadele içerisindeler”

‘5 JANDARMA, BİR OPERATÖR KAYIP’

Soylu, bu sabah, “Tirebolu-Doğankent yolumuz şu anda kapalı. Maalesef Tirebolu-Doğankent yolunun üzerinde Doğankent’e giderken bir jandarma aracımız, içerisinde 5 jandarmamızın bulunduğu araç, 12. kilometresinde bir menfezde suların içerisine gömülü olarak kaldı. Şu anda Jandarma Bölge Komutanımız orada, arama kurtarma timlerimiz orada, aracı görüyorlar ama ulaşamıyorlar ve yine orada bir iş makinesi, bir ekskavatörde bir operatör de yine maalesef kayıp. Yani Tirebolu-Doğankent yolunda şu anda 5 metrelik bir menfezin çökmesi ile menfezin üzerinden araçların geçmesi esnasında 5 jandarmamız, bir de operatörümüzün kayıp olduğunu söyleyebilirim. Buradaki arama kurtarma çalışmalarımız devam ediyor. 40-45 metrelik, bir taraftan 10-15 metrelik mesafe olmasına rağmen, suyun yüksekliği sebebiyle ulaşılamıyor.” dedi.

Tüm arama kurtarma ekiplerinin seferber edilmiş durumda olduğunu kaydeden İçişleri Bakanı, “AFAD ekiplerimiz çevre illerden şu anda intikal halindeler. Jandarma arama kurtarma timleri hem Ankara’dan hem de Rize’den intikal halindeler. Ankara’dan gelen Samsun’a kadar geldi” ifadesini kullandı.

ESAS NEDEN HES’LER VE TAŞ OCAKLARI’

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Espiye İlçe Başkanı Eşref Bodur, yaşanan felaketin dereler üzerine yapılan HES sonucu oluştuğunu kaydetti. Suların birdenbire yükseldiğini söyleyen Bodur, “Kimse malını kurtaramadı, ancak canını kurtarabildi ve yüksek yerlere doğru kaçmak zorunda kaldı. Felaketi gördük, bundan sonra umarım bu HES’lerin sonu olur” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Giresun İl Temsilcisi Hulusi Bilgin ise, “Doğaya sahip çıkılsaydı bu felaket yaşanmazdı” dedi. Vadi planlaması yapılmadan inşa edilen HES’ler kadar dere kenarlarına kurulan taş ocaklarının da bu felakette payının olduğunu vurguladı. Doğanın dengesinin bozulması sonucu yağış oranlarının değiştiğini söyleyen Bilgin, çözüm olarak yeniden bir vadi planlaması yapılması ve var olan HES’lerin yıkılması gerektiğini vurguladı.

FATSA’DA MEVSİMLİK İŞÇİ ÇADIRLARI SULAR ALTINDA

Ordu’nun Fatsa ilçesinde sabah saatlerinde aniden başlayan sağanak yağış sele dönüştü.  Sel suları Kürt illerinden gelen mevsimlik tarım işçilerinin kaldığı alanı bastı. Fındık işçilerinin kaldığı bazı çadırlar yıkılırken, işçilerin eşyaları suya kapılarak, metrelerce sürüklendi. Eşyalarını kurtarmak isteyen işçilerin kendileri de sele kapılmaktan son anda kurtuldu. Sağanak yağış devam ederken, çadırları yıkılan işçiler bölgede kurulu diğer çadırlara sığındı.   

RİZE’DE 2 YARALI

Rize’de de şiddetli yağış nedeniyle sel sularına kapılan ve heyelan altında kalan 2 kişi yaralandı. Kentte devam eden yağış, İyidere, Derepazarı, Güneysu, Çayeli ve merkez ilçelerinin yanı sıra merkeze bağlı Salarha ve Muradiye beldelerinde hasara neden oldu.

SAĞANAK UYARISI

Meteoroloji 11. Bölge Müdürlüğünden yapılan değerlendirmeye göre, Rize ve Artvin’in sahil kesimi ile Giresun’un doğusunda çok kuvvetli, Trabzon’un doğu ve batı ilçelerinde yer yer kuvvetli sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış olacağı öngörülüyor.

Meydana gelebilecek sel, heyelan, su baskını, yıldırım ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı vatandaşların dikkatli olmaları istendi.

UZMANI UYARMIŞ, TEDBİR ALINMASINI İSTEMİŞTİ  2 ay önce Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) eski öğretim üyesi, jeoloji mühendisi Prof. Dr. Osman Bektaş, küresel iklim değişimine bağlı olarak Türkiye genelinde artan ısı ve buharlaşmanın beraberinde, havada anormal bir şekilde su buharı biriktiğini belirtmişi bunun Doğu Karadeniz’de sel, taşkın ve heyelanların daha da fazla artmasına neden olacağını belirtmişti. Geçen yıllardan daha fazla heyelan ve sel yağışları yaşanabileceğine dikkat çeken Bektaş, vatandaşların yanı sıra yetkililer ile yerel yönetimlerin tedbirli olması gerektiğini vurgulamıştı. 

Kaynak: Gazete Duvar / Artı Gerçek / Mezopotomya Ajansı

Tags: , , , , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑