fbpx

Emek

Published on Şubat 15th, 2020 | by Avrupa Forum 1

0

Disk 16’ıncı Olağan Kongresi: ‘Başka bir Türkiye mümkün’

DİSK’in 16’ncı Olağan Genel Kongresi, Haliç Kongre Merkezi’nde başladı. Kongrede konuşan DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, “Başka bir dünya, başka bir Türkiye mümkün, emeğin Türkiye’si mümkün’ demek için toplandık” dedi.

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’nun (DİSK) üç gün sürecek olan 16’ncı Olağan Genel Kongresi, Haliç Kongre Merkezi’nde başladı. Kongrede konuşan DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, “Başka bir dünya, başka bir Türkiye mümkün, emeğin Türkiye’si mümkün’ demek için toplandık” dedi. Açılış konuşmasını yapan DİSK Genel Sekreteri Cafer Gonca ise “Ülkeyi karanlıktan aydınlığa çıkaracak Türkiye işçi sınıfı ve onun dostlarıdır” dedi.

Kongreye DİSK’e bağlı sendikaların genel başkanlarının yanı sıra Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, HDP İstanbul İl Eşbaşkanı Elif Bulut ve yönetim kurulu üyeleri, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, HDP ve CHP’li milletvekilleri, uluslararası sendika temsilcileri ve çok sayıda kişi katıldı.

DİSK Korosu’nun dünya devrim marşlarını seslendirmesi ile başlayan kongrede daha sonra DİSK tarihine ilişkin sinevizyon gösterimi yapıldı.

Ardından DİSK Genel Sekreteri Cafer Gonca açılış konuşması yaptı.

‘Ülkeyi karanlıktan aydınlığa çıkaracak Türkiye işçi sınıfı ve onun dostlarıdır’

Açılış konuşmasını yapan DİSK Genel Sekreteri Cafer Gonca çıkarılan yasalar ile işçilerin kazanımlarının bir bir elinden alındığını belirtti. Adaletsizliğin, açlığın yaygınlaştığı bir süreç ile karşı karşıya olduklarını söyleyen Gonca, “İktidar bu krizi yönetme kabiliyetini kaybetmiş durumda. Biz Türkiye işçi sınıfı olarak DİSK’in öncülüğünde bu ceberut anlayışa karşı olan tüm unsurları bir araya getirip, direnmemiz gerektiğine inanıyoruz. Bu iktidarın bu durumdan çıkması mümkün değil, çünkü tünelin ucundaki ışık göründü, bıçak kemiğe dayandı. Bizler bu ülkenin demokrasi, barış ve insanlık için birlikte hareket etmemiz gerekiyor. Ülkeyi karanlıktan aydınlığa çıkaracak Türkiye işçi sınıfı ve onun dostlarıdır” dedi.

Cafer Gonca’nın ardından konuşan DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, kapitalist sistemin eşitsizlikleri ve adaletsizlikleri ile tarihinin en derin krizini yaşadığını ifade etti.

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu’nun konuşmasından satır başları:

‘Tarihin en derin krizini yaşıyoruz’

“Savaşların, emperyalist müdahalelerin, çatışmaların arttığı, yerinden yurdundan edilmelerin, göçmenliğin bir insanlık krizi haline geldiği zamanlarda yaşıyoruz” diyen Çerkezoğlu, yüzde 1’lik bir azınlığın yaratılan değerlerin yarısına el koyduğu bir ülkede yaşadıklarını ifade etti.  

‘Başka bir Türkiye mümkün’ 

DİSK kongresinin tek adam rejiminin hakim olduğu bir dönemde yapıldığına dikkat çeken Çerkezoğlu, “2020’lerin başında dünyanın ve Türkiye’nin bu kritik kavşağında, kapitalizmin, neoliberalizmin yarattığı ağır sonuçlar karşısında işçi sınıfının, emekçilerin yanıtını ortaya koymak için toplandık. 40 yıldır ‘başka alternatif yok’ diyen sermayedarlara karşı, onların siyasal sözcülerine karşı ‘başka bir dünya, başka bir Türkiye mümkün, emeğin Türkiye’si mümkün’ demek için toplandık” dedi. 

‘Omuz omuza yürüyeceğiz’

Ülkedeki işsizliğe, sosyal ve siyasal sorunlara değinen Çerkezoğlu, konuşmasına şöyle devam etti: “Seçme ve seçilme hakkının bile tanınmadığı, halkın iradesine kayyumlar atanan, siyasi parti başkanlarının, milletvekillerinin, belediye başkanlarının, gazetecilerin hapiste olduğu, Gezi gibi bir demokrasi şöleninin ağırlaştırılmış müebbetle yargılandığı bir ülkede sınıf mücadelesi, hak mücadelesi veriyoruz. Bu koşullarda bir kez daha altını çizerek söylüyoruz ki ‘demokrasi işçinin ekmeğidir’. Kürt sorununun demokratik çözümü başta olmak üzere demokrasinin tüm kurallarıyla işlediği bir ülke için, Yani Emeğin Türkiye’si için omuz omuza yürüyeceğiz”

Konuşmaların ardından kongre devam ediyor.Etiketler: 

Tags: , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑