fbpx

İnsan Hakları

Published on Eylül 13th, 2020 | by Avrupa Forum 5

0

Cumartesi Anneleri 12 Eylül’de kaybedilenlerin akıbetini sordu

Cumartesi Anneleri adalet arayışlarının 807’nci haftasında, 12 Eylül Askeri Darbe sürecinde kaybedilenleri anarak, “Devleti yönetenler, 12 Eylül’ün mirasını sahiplendikçe 12 Eylül yaşayacak” dedi.

Cumartesi Anneleri, eylemlerinin  807’nci haftasını pandemi nedeniyle yine sosyal medya hesapları üzerinden canlı bağlantıyla gerçekleştirdi. Bu haftaki eylemde 12 Eylül Askeri Darbesi’nin yıldönümünde gözaltında kaybedilen yakınları için 40 yıldır hakikat ve adalet mücadelesi yürüten aileler seslendi.

 ‘12 Eylül ülkenin zifiri karanlığa çevrildiği gün’

Eylemde ilk sözü kayıp Cemil Kırbayır’ın abisi Mikail Kırbayır, “Bugün 12 Eylül, ülkenin zifiri karanlığa çevrildiği gün” sözleriyle konuşmasına başladı. Mikail, 12 Eylül’de darbeci generallerin demokrasiyi yok ettiğini ifade ederek, “40 yıldan bu yana verdiğimiz hukuk mücadelesi sonucu TBMM rapor çıkmasına karşın hala iddianame hazırlanmamış, katiller yargı önüne çıkarılmamıştır. Bu iyi bilinsin ki, biz kayıplarımızın akıbetini sormaktan vazgeçmeyeceğimiz gibi 25 yıldan bu yana mücadele alanımız olan Galatasaray Meydanı’ndan da vazgeçmeyeceğiz” dedi.

‘Unutmayacağız, unutturmayacağız, affetmeyeceğiz’

Ardından söz alan kayıp Hayrettin Eren’in kardeşi İkbal Eren,  12 Eylül darbe yasalarının hala uygulandığına dikkat çekerek,  “12 Eylül bu ülkenin karanlık yüzüdür. Ülkenin üzerine çöken kara bulutlar 40 yıldır kalkmamıştır. 12 Eylül, baskının, zulmün, idamların, gözaltıların, gözaltında kayıpların, insan hakları ihlallerinin adresidir. Bugün hala darbe yasalarıyla yönetiliyor olmamız ne yazık ki, bu adresin bir devlet geleneği haline geldiğini gösterir. Ülke içinde yaşayan herkes 12 Eylül darbesinden zarar görmüş, bedel ödemiştir. Bizler ise en ağır bedelleri ödedik, ödemeye de devam ediyoruz. Bizim sevdiklerimiz 12 Eylül işkencehanelerinde yaşam hakları ellerinden alındığı gibi gözaltına alındıkları inkar edildi. 40 yıldır bu inkar devam ediyor. Bu inkar politikaları da devlet geleneği haline geldi. Her ne olursa olsun bizler bu insanlık dışı uygulamaları, 12 Eylül karanlığını, 12 Eylül zihniyetini her alanda haykırarak toplumun belleğini diri tutmayı kendimize görev bildik. Asla unutmayacağız, unutturmayacağız, affetmeyeceğiz” dedi.

‘Annem ölünceye kadar adaletin tecilli edilmesini bekledi’

Süleyman Cihan’ın kardeşi Ahmet Cihan ise, “Annem ölünceye kadar adaletin tecelli edilmesini bekledi. Berfo ana, Elmas ana ve diğer kayıp anneleri gibi. Ama katiller korundular, korunuyorlar. Biz 40 yıl da geçse faillerin yargı önüne çıkarılması çabamızdan, hakikat ve adalet talebimizden vazgeçmeyeceğiz. Demokrasiye, insan hak ve özgürlüklerine karşı olan 12 Eylül darbesini lanetliyorum” ifadelerini kullandı.

‘Darbe zihniyeti hala sürmekte’

Bu haftaki eylemin basın açıklamasını Cumartesi İnsanlarından Ruhat Sena Akşener, 12 Eylül darbesinde kaybedilenler için adalet sağlanmadığını belirterek, darbe zihniyetinin hala sürdürdüğüne dikkat çekti.

‘Yüzleşme ve hesaplaşma’ çağrısı

İnkar duvarının yıkılması gerektiğini vurgulayan Ruhat, 12 Eylül’ün 40’ıncı yılı vesilesiyle “yüzleşme ve hesaplaşma” çağrısında bulundu. Ruhat, “Bunun gerçekleşmesi için güçlü bir toplumsal duyarlılık, ısrarlı bir takip şart. Biz bu ısrarımızı sürdüreceğiz. Kaybedilenleri unutmayacağız. Onları kaybedenleri, kaybedenleri bu güne kadar cezasızlıkla koruyanları affetmeyeceğiz. Kaç yıl geçerse geçsin ‘adalet’ demekten vazgeçmeyeceğiz” dedi. 

Kaynak:JINNEWS

Tags: , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑