fbpx

İsveç

Published on Nisan 14th, 2020 | by Avrupa Forum 1

0

Covid-19’a önlem almayan İsveç’de ölüm oranı ne?

Tüm tepkilere rağmen sokağa çıkma kısıtlamalarının getirilmediği İsveç’te, komşu ülkeler Finlandiya, Norveç ve Danimarka’nın aksine mağazalar açık, insanlar herhangi bir kısıtlama olmaksızın sokaklarda gezebiliyor.

Koronavirüs salgınının merkezi haline gelen Avrupa’da çoğu ülke önlemleri sıkılaştırırken İsveç salgına karşı tartışmalı bir strateji uyguluyor.

İngiltere’de bir süre uygulanan ancak sonradan iptal edilen “sürü bağışıklığı” yöntemini İsveç uyguluyor mu soruları gelirken, İsveç Hükümeti kesinlikle böyle bir yaklaşımlarının olmadığını söylüyor.

Halkın büyük bir kısmını kontrollü bir şekilde virüse karşı bağışıklık kazanmasının amaçlandığı yöntem eleştirilirken, Başbakan Stefan Löfven halkı “yetişkin gibi davranmaya” çağırdı.

Kültürel ve sosyo-ekonomik açıdan benzerlikleri olan diğer İskandinav ülkeleriyle kıyaslandığında İsveç’de hem Covid-19 hastasının hem de ölüm oranının daha yüksek olduğu ortaya çıkıyor.

Grafikte de görüldüğü gibi İsveç’in yaklaşımının daha fazla ölüme sebep olduğu ortaya çıkıyor.

İsveç’in yüzde 8,4’lük ölüm oranı Danimarka’nın iki katı, Norveç ve Finlandiya’nın ise 4 katı.

Sürü bağışıklığı için daha fazla zamana ihtiyaç var

Bu stratejiyi savunan uzmanlar “sürü bağışıklığının” oluşması için nüfusun en az yüzde 60’ının hastalığı atlatmış olması gerektiğine dikkat çekiyor.

Bu strateji açısından bakıldığında, stratejinin İsveç’te etkili olup olmadığını öğrenmek için belli bir süre beklemek gerekiyor. Bu strateji savunanlar kısa vadede vaka sayısının, karantina uygulayan ülkelerden daha yüksek olmasını normal karşılıyorlar.

İsveç’in stratejisine tepkiler büyüyor: ‘Bir felakete doğru gidiyoruz’

Birçok ülkede hayat durma noktasına gelirken, bazı İsveçli uzmanlar başından beri takip edilen stratejinin doğru olmadığına dikkat çekiyor.

2 binden fazla İsveçli doktor ve bilim insanı tarafından imzalanan bir açık mektupta, hükümetten önlemlerin sıkılaştırılması istendi.

Guardian Gazetesi’ne konuşan immünoloji araştırmacısı Cecilia Söderberg-Naucler, “Yeterince test yapmıyoruz, hasta insanları yeterince takip etmiyoruz, onları izole etmiyoruz, virüsün yayılmasına izin veriyoruz. Bir felakete doğru gidiyoruz” diye konuştu.

Kaynak: euronews

Tags: , , , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑