fbpx

Asya

Published on Ağustos 23rd, 2020 | by Avrupa Forum 2

0

Covid-19: Güney Kore’de kısıtlamalar yeniden ülke çapında uygulanacak

Bugünden itibaren Güney Kore’de kalabalık toplantılar yasaklanacak, kiliseler ve tüm eğlence mekanları kapatılacak, tüm profesyonel spor müsabakaları seyircisiz oynanacak.

Güney Kore Sağlık Bakanı Park Neung-hoo ülke olarak çok tehlikeli bir durumla karşı karşıya olduklarını söyledi.

Dünya çapında Covid-19 salgını ile mücadelede en başarılı ülkelerden biri olarak örnek gösterilen Güney Kore’de hükümet, vaka sayısının yeniden artması üzerine sokağa çıkma kısıtlamalarını sadece başkent Seul’de değil tüm ülkede uygulamayı kararlaştırdı.

Ülkede günlük korona virüsü vaka sayıları dokuz gündür 300’ün üzerinde. Ülkenin tüm büyük kent ve kasabalarında artış görülüyor. Vakaların çoğu ise başkent Seul ve çevresinde. BBC Seul Muhabiri Laura Bicker, Güney Kore’de bir ara günlük vaka sayısının 20’nin altına indiğini, bu artışın halkı çok şaşırttığını bildiriyor.

Güney Kore Salgın Hastalıkları Önleme ve Kontrol Merkezleri Başkanı Jeong Eun-kyeong daha önce salgında ikinci dalgayı yaşadıklarına ve bunun devam edeceğine kanaat getirdiğini söylemişti

Güney Kore hükümeti geçen hafta Seul’de sokağa çıkma kısıtlamalarını yeniden yürürlüğe koymuştu.

Sarang Jeil Kilisesi

Seul’deki Sarang Jeil Kilisesi’nde geçen hafta hükümetin aksi yöndeki çağrısına karşın ayin yapılmış, ayine katılan 4 bin 500 kişiden 313’ünde virüs tespit edilmişti.

Kilise ibadete kapanıp mühürlenmiş, ayine katılan herkes karantinaya alınmıştı.

Kaynak: BBC Türkçe

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑