fbpx

Çin

Published on Haziran 15th, 2020 | by Avrupa Forum 11

0

Çin’de bir Balık Pazarı’nın somon tezgâhından Koronavirüs’ün yeni bir türü yayıldığı iddiası

Çin sağlık otoriteleri, Pekin’de başlayan yeni koronavirüs salgınında yayılma şeklinin Kovid-19’a oranla daha yüksek risk içerdiğini bildirdi. En büyük endişe şu: Bir Balık Pazarı’nın somon tezgâhından yayılan salgın koronavirüsün yeni bir türü olabilir. Konuyla ilgili Dünya Sağlık Örgütü’nden de açıklama geldi.

Dünya Sağlık Örgütü, Çin‘in başkenti Pekin‘de tekrar yayılmaya başlayan corona virüsü ile ilgili flaş bir açıklamada bulundu. DSÖ yetkilisi Dr. Mike Ryan, yeni salgının merkezinin somon balığı ithalatı ve paketlemesi yapılan marketlerden kaynaklandığı iddiasının henüz kesinlik kazanmadığını ifade etti.

Dr. Ryan, Pekin’de baş gösteren yeni vakaların merkezi olarak gösterilen marketler için yaptığı açıklamasında, salgının marketlerden yayılıp yayılmadığının henüz netlik kazanmadığını belirtti.

Somon balığı ithalatı ve paketlemesi ile virüsün bu marketlerde yayıldığı tezini de değerlendiren Ryan, iddialar ile ilgili kesin delillerin elde edilemediğine dikkat çekti.

Ryan ayrıca Pekin’deki yeni salgına neden olan corona virüsünün genetik diziliminin kendilerine de gönderilmesi konusunda Çin’li yetkililere çağrıda bulundu.

Yeni vakların ortaya çıktığı market kapatıldı.

GIDA PAZARI ASYA’NIN EN BÜYÜKLERİNDEN

Başkent Pekin’de görülen yeni vakalar üzerine okullar yeniden kapatıldı ve şehrin birçok bölgesinde kontrol noktaları oluşturuldu.

Asya’daki en büyük toptan gıda pazarından yayıldığı iddia edilen yeni salgının önüne geçebilmek için Çin, gıda pazarıyla ilgili herkesin test edilmesi emrini verdi.

Yeni vakaların somon balıklarının ithalatı ya da paketlenmesi ile ilişkilendirilmişti.

Ülke medyası, bölgedeki pazara getirilen somon balıkları ya da bunların paketlenmesinde yaşanan hijyen sorunları sonucunda, ülkede ikinci dalga corona virüsü salgını yaşanabileceğini belirten haberlere yer verilmişti.

KRT

Tags: , , , , ,


About the Author



Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑