fbpx

İsviçre

Published on Eylül 17th, 2020 | by Avrupa Forum 1

0

Cihatçı Türk “Peygamberin intikamı” için İsviçre’de bir kişiyi katletti

Geçtiğimiz Cumartesi İsviçre’nin Vaud Kantonu bağlı Morges kentinde bulunan kebapçıdan çıkan bir gruba bıçakla saldırarak, 29 yaşındaki bir Portekiz vatandaşını katleden, İsviçre-Türkiye çifte vatandaşlığına sahip 26 yaşındaki Türk asıllı cihatçı olayın terör eylemi olduğunu kabul ederek, “Peygamber’in intikamı için yaptım” dedi.

Kanton polisinin gerçekleştiği operasyon sonucu yakalanarak gözaltında alınan zanlının dosyasını, Federal Savcılık alarak olayın terör saldırısı olup olmadığını araştırmaya başlamıştı.

Terör saldırısı olduğu açıklandı

Federal Savcılık bugün yaptığı açıklamada, olayın bir terör saldırısı olduğunu duyurdu. Zanlının İsviçre-Türkiye çifte vatandaşlığına sahip 26 yaşında olduğunun hatırlatıldığı açıklamada, zanlının 2017’den beri İsviçre İstihbarat Örgütü tarafından radikal cihatçı gruplarla ilişkisi olması ve tehdit unsuru taşıması nedeniyle takip altında olduğu belirtildi.

Daha önce de tutuklanıp serbest bırakılmıştı

Savcılık zanlının, 2019 yılında Vaud Kantonunda bulunan bir petrol ofisinin kundaklanması olayından dolayı Nisan 2019 ayında tutuklandığı ve psikolojik gerekçelerle Temmuz 2020’de serbest bırakıldığı belirtti. Zanlının mahkeme kararıyla adli kontrole tabi tutulduğu, gece dışarı çıkma ve silah taşıma yasağının olduğu bilgisine de yer veren savcılık, son terör saldırısına kadar zanlının bu yasakları ihlal ettiğine dönük polise herhangi bir ihbar gelmediğini iddia etti.

Zanlının dosyasına gizlilik kararı getirildiğinin de belirtildiği açıklamada, yaşanan saldırının tam anlamıyla açıklığa kavuşturulması için soruşturmanın genişleyerek devam edeceğine vurgu yapıldı.

“Peygamber’in intikamı için yaptım”

Saldırıya ilişkin bir açıklama yapan Vaud Kanton Polisi ise zanlının isminin Ömer A. olduğunu belirterek, gözaltına alınırken cihatçının üzerinden cinayeti işlediği bıçak ve Kuran nüshalarının çıktığını belirtti. Cihatçı Ömer A.’nın göz altında ‘halkımın ve peygamberin intikamını almak için yaptım’ dediği bilgisi de paylaşıldı.

Türk camilerinde örgütlendi

Cihatçı Ömer A.’nın Kanton Vaud’a bulunan Tük Diyanet Vakfı’na bağlı camilere gittiği ve bu çevrede radikalleştiği iddia edildi.

Ayrıca, Federal Savcılığın yaptığı açıklama ülkede büyük tartışmaların yaşanmasına neden oldu. Uzmanlar, 2017’den beridir cihatçı örgütlerle yakın ilişkisi olduğu ve tehlike arz ettiği bilinen şahsın psikolojik gerekçelerle serbest bırakılmasını büyük bir eksiklik olarak görerek, yetkilileri eleştirdi.

ANF (Serkan Demirel) / AF

Tags: , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top ↑